Yandex Metrica

Diploma yalanı tutmadı bu defa YSK'ya gidecekler! İYİ Parti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına itiraz edecek

Diploma yalanı tutmadı bu defa YSK'ya gidecekler! İYİ Parti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına itiraz edecek

Seçimlere 48 gün kala Altılı Masa'yı oluşturan muhalefet partileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olmaması için bir hayli çaba sarfediyor. Geçtiğimiz günlerde 'diploma yalanını' her seçim öncesi olduğu gibi servis ettikten sonra umduğunu bulamayan muhalefet bu defa Erdoğan'ın adaylığına itiraz etmek için YSK'ya gidecek. Kararı İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu duyurdu.

Gündem

10.05.2024, 10:52

Türkiye 14 Mayıs tarihinde sandık başına gidiyor. 48 gün sonra yapılacak seçimler için muhalefet yapacağı icraatlardan çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamaması ümidine bel bağlamış durumda. 

Bu sıcakları mumla arayacağız! Meteoroloji açıkladı: O iller aşırı sıcaktan sokağa adım atılmayacak hale gelecek! Bu sıcakları mumla arayacağız! Meteoroloji açıkladı: O iller aşırı sıcaktan... Haberi Görüntüle

DİPLOMA YALANI TUTMAYINCA YENİ GİRİŞİM

Geçtiğimiz günlerde 'diploma yalanı'nı servis ederek her seçim öncesi Erdoğan'ı karalama kampanyasına girişen muhalefetin bu girişimi kısa sürede İletişim Başkanlığı tarafından bozulmuştu. 

Ancak muhalefet seçimleri kazanamayacağını düşünüyor olsa gerek, adaylığı YSK tarafından onaylanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına itiraz etmeye hazırlanıyor. 

Türkiye'de köpek saldırılarında kaç kişi öldü? Türkiye'de köpek saldırılarında kaç kişi öldü? Haberi Görüntüle

İYİ PARTİ İTİRAZ DİLEKÇESİ HAZIRLADI

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, düzenlediği basın toplantısında kapsamlı bir itiraz dilekçesi hazırladıklarını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün başvuru yapacaklarını belirten Zorlu şöyle konuştu:

1982 Anayası ilk halindeki düzenlemede 1 kimse 2 kez cumhurbaşkanı seçilemez şeklindedir. Sonra 2007 yılındaki değişiklikle ardından 2017'deki değişiklikle de üzerinde hiçbir oynama yapılmayan, dokunulmayan husus şudur; 'bir kimse 2 defa Cumhurbaşkanı seçilemez.' Yine cumhurbaşkanı seçim kanununda aynı ibare yer almaktadır: 'Bir kimse en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.'

İstanbul trafiği kilitlenecek! İBB sözünü tutmadı: 3 binden fazla otobüs kontak kapatacak! İstanbul trafiği kilitlenecek! İBB sözünü tutmadı: 3 binden fazla otobüs... Haberi Görüntüle

KPSS ön lisans başvuruları başladı mı, ne zaman 2024? KPSS ön lisans başvuruları başladı mı, ne zaman 2024? Haberi Görüntüle

YSK'YA SUNULACAK

Anayasa yapıcı irade bu maddeyi değiştirmeme yönünde tercih kullanarak bunun aslında tartışmaya açık olmadığını ortaya koymuştur. Ve bu değişiklikler yapılırken geçici bir madde de konulmamıştır.

Dolayısıyla da biz sorumluluğumuzun gereği olarak partimizin genel sekreteri Uğur Poyraz bu konudaki kapsamlı itirazımızı içerek bir dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu'na sunacak."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading