banner2

DEVA Parti'li Metin Gürcan SİHA raporları için 1000 dolar istemiş

İtalyan ve İspanyol diplomatlara para karşılığında askeri bilgiler satan DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan, jurnal başı normal tarife 300-400 dolar olmasına rağmen SİHA raporları için 1000 dolar istemiş.

Gündem 08.01.2022, 10:41
Abone ol
DEVA Parti'li Metin Gürcan SİHA raporları için 1000 dolar istemiş

'Siyasal ve askeri casusluk' suçundan tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan savcılık iddianamesinde çarpıcı detaylara yer verildi. Buna göre İspanya ve İtalya istihbarat servislerince Metin Gürcan'ın 2016'dan itibaren 'haber elemanı' olarak kullanıldığı, istihbaratçılarla görüşmelerinde zarf içerisinde para aldığı ve İspanya Servisi tarafından kendisine kod isim bile verildiği kaydedildi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Metin Gürcan'ın, milli savunmamızın gözbebeği İHA/SİHA'lar için de hazırladığı raporu yabancı istihbarat görevlisine vereceği, raporların özel içerikli olması nedeniyle normal raporlar için istediği 300-400 dolar tarifesinin üzerinde bin dolar ücret istediği ortaya çıktı.

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme' suçundan yürütülen soruşturma kapsamında, 26 Kasım'da İstanbul'daki evinde gözaltına alınmıştı. Gürcan, soruşturmanın yürütüldüğü Ankara'ya getirilerek, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusunun ardından sevk edildiği Ankara Adliyesi nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

İTALYA VE İSPANYA KOD İSİM VERMİŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede Metin Gürcan'ın, İspanya ve İtalya istihbarat servisleri tarafından 2016'dan itibaren 'haber elemanı' olarak kullanıldığı, istihbaratçılarla görüşmelerinde zarf içerisinde para aldığı ve İspanya Servisi tarafından kendisine kod isim verildiği kaydedildi.

Büyükelçiliklerde akredite temsilci olarak görev yapan İspanyol ve İtalyan istihbaratçılarla irtibatını sürdürdüğü, düzenli aralıklarla Ankara'da yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiği ve Türkiye'nin Suriye, Irak ve Libya'da sürdürdüğü operasyonlar ve askeri birliklerin hareketliliği, TSK içerisindeki gruplaşma iddiaları ve siyasi partilerin faaliyetleri kapsamında raporlar verdiği belirtildi.

"1000 DOLARA HAZIRLARIM"

İddianameye, Gürcan'ın Mayıs 2021'de yabancı istihbarat görevlisiyle yaptığı görüşmenin içeriklerine ilişkin ifadeler damga vurdu. Gürcan'ın milli savunmamızın gözbebeği İHA/SİHA'lar için de hazırladığı raporu yabancı istihbarat görevlisine vereceği, raporların özel içerikli olması nedeniyle bin dolar ücret istediği ortaya çıktı. Teknik bilgileri, Baykar çalışanı bir arkadaşından edindiğini iddia eden Gürcan, Sırbistan, Fas'ın Türkiye'den İHA/SİHA almak istediğini duyduğunu da yabancı misyon temsilcisiyle paylaştığı saptandı.

POLİSİN TEKNİĞİNİ İFŞALAMIŞ 

Deva Partisinin kurucu üyesi Gürcan'ın ayrıca İstanbul'da PKK'lı iki şüphelinin yakalanmasında, emniyetin hangi yöntemi izlediğine yönelik de bir çalışma yaptığı ortaya çıktı. Polisin valizleri, PKK'lı sahipleri ile eşleştirmesinde lazer sistemi kullandığını, bunu bir 'arkadaşı' vasıtasıyla elde ettiğini söylediği belirlendi. Gürcan'ın, Türkiye'nin PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği Kuzey Irak'taki hava harekatlarının merkez üsleri ve komuta bölgesinin ayrıntılarını da para karşılığında paylaştığı tespit edildi.

İddianamede, Gürcan teknik ve fiziki takip sonucunda yabancı diplomatlarla AVM ve otellerde yaptığı görüşmelere dair görüntüler de yer aldı. Gürcan'ın 2021'e kadar yabancı devlet görevlileriyle yaptığı görüşmelerin de yer aldığı iddianamede, "Metin Gürcan'ın yabancı devlet görevlileri ile paylaştığı bilgilerin devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerden olduğu, bu kapsamda yabancı devlet görevlileri veya istihbarat teşkilatı mensupları ile paylaşmasının, devletin milli güvenliği ve dış siyaseti açısından sakıncalı olduğu mütalaa edilmektedir" denildi.

'AÇIK KAYNAK' İDDİASI ÇÜRÜTÜLDÜ

İddianamede, MASAK raporuna göre, Gürcan'ın kendilerine bilgi temin ettiği diğer kişilerden banka yoluyla para aldığı ancak 'danışmanlık' yaptığı İspanyol istihbaratçı ve İtalyan şahıstan 'meşru bir faaliyette bulunduğunu iddia ettiği halde para alışverişini kapalı zarf içerisinde, özel gizleme yöntemleri kullanmak suretiyle elden ve nakden yaptığı', para transferini banka üzerinden yasal şekilde yapmayarak istihbaratçı ve diğer şahıs ile bilgi para değişimini gizlemeye çalıştığı aktarıldı. Gürcan'ın İspanyol istihbaratçı ile oteldeki buluşmasında, masa değiştirme, zarf teslimi anında aynı anda masada oturmama gibi dikkat çekmemeye ilişkin hareketler sergilediği, İtalyan şahıs ile istihbarattaki gizli yöntemleri kullanarak, karanlık ve izbe bir ortam olan AVM otoparkında ve araç içerisinde buluşarak, görüştüğü, savunmasında pandemi nedeniyle otoparkta görüştüğünü söylediği ancak pandemi kurallarına aykırı olarak 45 dakika boyunca kapalı bir ortamda, küçüçük bir araba içerisinde gizlice görüşmesinin hayatın olağan akışına ve savunmaya uygun olmadığı kaydedildi. 

İddianamede, Gürcan'ın ifadesinin tamamında sürekli bir şekilde tekrar ettiği, açık kaynaklardan elde ettiği bilgileri analiz ederek para karşılığında raporlaştırıp teslim ettiği iddiasının doğru olmadığının bariz bir şekilde ortada olduğu belirtilerek dünyanın en gelişmiş bilgi analiz teknolojilerine ve eğitilmiş insan kaynağına sahip devletlerinden olan İspanya ve İtalya devletlerinin, zaten açık kaynaklarda var olan bilgilere, düzenli aralıklarla 400 Dolar, 500 Euro, 330 Pound para ödemesinin hayatın olağan akışına uymadığı kaydedildi.

KONUMUNDAN DOLAYI O BİLGİLER SIR

Gürcan'ın, İspanyol istihbaratçı ve İtalyan zata, gizlemeye çalıştığı para alışverişi mukabilinde tevdi ettiği bilgilerin, jeopolitik akademik analiz olarak tanımlanamayacağının vurgulandığı iddianamede "şüphelinin, Türk Silahlı Kuvvetleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı eski subayı olduğu, çok sayıda askeri sır teşkil eden, eğitime, faaliyete ve operasyona katıldığı, devletin askeri veya siyasal sırlarına vakıf olduğu, İspanyol istihbaratçı ve İtalyan zata, para karşılığında temin ettiği siyasal ve askeri sır kapsamındaki bilgileri, soruşturmamız kapsamında tespit edilemeyen "kaynaklarından" aldığı, bu bilgilerin "açık kaynaklardan" elde edilemeyecek bilgiler olduğunun açıkça anlaşıldığı, dijital materyaller üzerinde yapılan ön incelemede sürekli olarak "kaynaklarım" kavramını kullandığı, kaynaklar tabirinin, kamu görevlisi veya kritik ticari, siyasi pozisyondaki gerçek kişiler olduğunun bilgi içeriklerinde görüldüğü anlaşıldı" denildi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!