banner2

Depremzedelere yapılan bağışlar için kritik uyarı! Taklit hesaba dikkat

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası depremzedeler için yapılan bağışların dolandırıcılar ve terör örgütlerinin kasasına girmemesi için vatandaşların yardımlarını güvenilir kurum ve kuruluşlar üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırması uyarısı yapıldı.

Gündem 20.02.2023, 11:57
Abone ol
Depremzedelere yapılan bağışlar için kritik uyarı! Taklit hesaba dikkat

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası  tüm Türkiye ve yurt dışından depremzedelere ayni ve nakdi yardımlar yağmaya başladı. Bu süreçte kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların bireysel çabalarıyla, depremden etkilenenler adına önemli miktarda bağış ve yardım toplandı.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Dolandırıcılar ve terör örgütleri, kumbarasındaki parasını, emekli maaşını, iş yeri kazancını, günlük harçlığını bağışlamak isteyen yardımseverlerin bağışlarına göz dikti.

Dolandırıcılık şebekeleri ve terör örgütleriyle bağlantılı bazı sivil toplum kuruluşları, yaşanan afeti suistimal ederek farklı dolandırıcılık yöntemleriyle vatandaşların bağışlarını kendi hesaplarına geçirmek için harekete geçti.

TAKLİT HESAPLA DOLANDIRICILIK YAPILIYOR

Dolandırıcılar bu amaçları doğrultusunda birçok yönteme başvuruyor. Kamuoyunda bilinen ve bu anlamda bağış/yardım toplama yetkisi olan sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya hesaplarını kopyalayan bu kişiler, yeni bir sosyal medya adresi oluşturarak bu adrese, sivil toplum kuruluşunun banka hesapları/kripto varlık cüzdanları yerine kendi banka hesapları/kripto varlık cüzdanlarını yerleştirerek haksız kazanç elde ediyor.

Yardım çabalarını kötüye kullanan dolandırıcılar, kendilerini bilinen STK’ler ve bağış/yardım toplamakla görevli kamu kurum/kuruluşlarının yöneticisi veya yetkilisi olarak tanıtarak güven ortamı oluşturuyorlar ve böylelikle yardımları ele geçiriyor.

TERÖR FİNANSMANI İÇİN KULLANILABİLİYOR

Yardım/bağış yapmak isteyen kişilere çeşitli yollarla ulaşan dolandırıcılar, topladıkları parayı kayıtlı sistem dışına çıkarıyor veya birlikte hareket eden üçüncü kişilerin hesaplarına aktarıyor.

Diğer taraftan terör örgütlerinin organizasyonlarında faaliyet yürüten ve mal varlığı dondurulan kişi ve kuruluşlar arasında yer alan bazı sözde dernek görünümlü örgütler dahi yaşanan afeti suistimal ederek fon toplama faaliyetleri yürütüyor ve bu fonları terörün finansmanı için kullanabiliyor.

Vatandaşların yapacakları bağış ve yardımların güvenilir kişi veya kurumlar üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması hususunda gereken hassasiyeti göstermesi, bağış ve yardımlar için kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının kurumsal internet siteleri ve sosyal medya hesaplarının kullanıldığından emin olması önem taşıyor.

AFAD'DAN UYARI

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı tarafından vatandaşların yapacağı yardımların AFAD Başkanlığınca koordine edilmesi uygun görülürken, kurumun banka hesap numaralarına, kripto para bağışı için cüzdan bilgilerine ve SMS bilgilerine www.afad.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra, STK'lerin de kurumsal hesaplarının kontrol edilerek bağışların yapılması gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!