Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı

Son dakika haberleri... İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik haddini aşan sözleri nedeniyle Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı.

Gündem 15.08.2022, 16:40 15.08.2022, 16:58
Abone ol

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu'nun, İstanbul'daki CHP İl Başkanları Toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'diktatörü göndereceğiz' sözleri hükümet kanadından büyük tepkiyle karşılanmştı. Kaftanccıoğlu'nun haddini aşan sözleri sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları harekete geçti.

RESEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı basın yayın organlarında yayınlanan haberlerin incelenmesinde, İstanbul Planlama Ajansı merkezinde 12 Ağustos'ta gerçekleşen toplantıda, Canan Kaftancıoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yönelik sarf ettiği söz ve beyanların "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu kapsamında kalan ifadeler olduğu tespiti üzerine hakarete geçti. Başsavcılık, şüpheli Kaftancıoğlu hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlattı.

KAFTANCIOĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları, Cumhurbaşkanı hakkında küçük düşürücü ifadeler kullandığı gerekçesiyle Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ VE AŞAĞILAYICI BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Kaftancıoğlu'nun 12 Ağustos'taki toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik küçük düşürücü, aşağılayıcı ve hukuk düzeni tarafından hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir üslup ile yüz kızartıcı ifadeler kullanmak suretiyle onur, şeref ve haysiyetini zedelediği ve ağır hakaretler ile kişilik haklarını ihlal ettiği ifade edildi.

CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

Dilekçede, "Şüpheli hiçbir ahlaki ve toplumsal değerle bağdaşmayacak şekildeki ifadelerle müvekkilime alenen hakaret etmiş ve bu hakaretleri basın yoluyla yapması sebebiyle suçun nitelikli hali sübut bulmuştur." ifadesine yer verilerek, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan cezalandırılması istendi.

KAFTANCIOĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP'nin 81 il gençlik kolları başkanları İstanbul Planlama Ajansı'nın Florya'daki merkezinde bir araya gelmişti. Etkinlikte skandal açıklamalarda bulunan Canan Kaftancıoğlu, "Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!