banner2

Çadır kent okul oldu: Adıyaman'da depremzede çocuklar ders başı yaptı

Adıyaman'da depremzede çocuklar, çadır kentlerde kurulan okullarda yeni eğitim öğretim dönemine başladı.

Gündem 20.02.2023, 17:08 20.02.2023, 18:42
Abone ol
Çadır kent okul oldu: Adıyaman'da depremzede çocuklar ders başı yaptı

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Adıyaman'da İl Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde çadır kentlerde okullar oluşturuldu. Depremzede çocuklar çadır kentlerde kurulan okullarda ders başı yaptı. Gönüllü öğretmenlerin ders işlediği çadır okullarda anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler eğitim görüyor. 

İSTİKLAL MARŞI İLE DERS BAŞLADI

Bu sabah İstiklal Marşı'nın okunması ile birlikte, öğrenciler ders başı yaptu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan oyun alanlarında da uzmanlar tarafından çocuklara hem psikososyal destek sağlanıyor hem de geliştirici oyunlar oynatılıyor. Adıyaman'a gelen gönüllüler ise çadır kentlerdeki çocuklarla çeşitli oyunlar oynayarak yüzlerini güldürüyor.

'İLKOKULDAN LİSEYE KADAR OKULLAR VAR'

Çadır kentte ailesi ile birlikte yaşayan 11 yaşındaki Uğur Mert Berk, 

Eğitim, oyun gibi birçok etkinlik var. 3 öğün yemeğimiz veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından test kitaplarımız da verildi. İlkokuldan liseye kadar okullar var. Kalacak yer ve ısınma ihtiyacımız da karşılanıyor. Devletimiz çok duyarlı. Diğer iller de bize yardım gönderiyor. Tekrardan ayağa kalkabilir miyiz bilmiyorum ama herkes yardımcı oluyor. Burada çeşitli oyunlar oynuyoruz. Sandalye kapmaca, oyun hamuru, resim çizme gibi etkinlikler oluyor..

'OYUN OYNUYORUZ, DERS DİNLİYORUZ, SORU ÇÖZÜYORUZ'

6'ıncı sınıf öğrencisi Ecrin Yavuz ise şu şekilde konuştu:

Burada oyunlar oynuyoruz, ders dinliyoruz, soru çözüyoruz. Birçok etkinlik yapıyoruz. Bize masallar anlatıyorlar, resimler çiziyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!