banner2

Büyükelçi'den Musul mesajı: Mutlaka huzura kavuşmalı!

2014 yılında ABD ordusunun DEAŞ bahanesiyle yakıp yıktığı tarihi Musul kentine ilişkin Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Güney'den anlamlı mesaj: Orası mutlaka huzura ve istikrara kavuşmalı...

Gündem 24.10.2021, 22:22
Abone ol
Büyükelçi'den Musul mesajı: Mutlaka huzura kavuşmalı!

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Irak'ın Musul kentini ve Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Telafer ilçesini ziyaret etti.

Büyükelçi Güney, Musul'daki temasları kapsamında Valilik binasında Vali Necim el-Cuburi ile bir araya geldi. Görüşmeye Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Irak Koordinatörü Mustafa Yazıcı da katıldı.

Güney, burada Vali Cuburi ile yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'nin, Irak'ın tümüyle olduğu gibi Musul ile de derin, köklü, beşeri, tarihi ve ekonomik ilişkileri olduğunu söyledi.

DEAŞ işgali döneminde terör örgütünün mahkeme binası olarak kullandığı salon şimdi Musul'da 'medya merkezi' olarak gazetecilere hizmet verecek. 

Musul'un, farklı unsurların bir arada yaşama becerisini göstermesi gereken bir vilayet olduğunu kaydeden Güney, geçmişte terör örgütü DEAŞ'ın tüm Musul halkını mağdur ettiğini, bugün de aynı şekilde terör örgütü PKK'nın halkı mağdur etmeye çalıştığını belirtti.

Güney, "Türkiye Cumhuriyeti olarak Musul'un mutlak surette daha refaha, istikrara ve huzura kavuşmasını hedefliyoruz. Bu arzumuz Irak'ın tümü için geçerli ama Musul burada biraz istisnai bir örnek. Çünkü hakikaten DEAŞ döneminde ciddi şekilde tahribata uğradı" diye konuştu.

Musul'un yatırımcıya ihtiyaç duyduğunu, Türkiye'nin de yatırımcıları olduğunu dile getiren Güney, Türkiye ve Irak'ın su konusunda da yakın temas halinde çalıştığını belirtti.

TÜRKİYE İLE BAĞIMIZ ÇOK GÜÇLÜ

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisinin Musul'a ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden Musul Valisi Necim el-Cuburi, "Komşu Türkiye ile ilişkilerimiz ve bağımız çok güçlü. Türk şirketleri Musul'un yeniden imarında bize çok yardımcı oldu. Türk şirketleri de halen Musul genelinde hastane, kanalizasyon, yol ve köprü yapımındaki çalışmalarına devam ediyorlar" dedi.

Cuburi, Türkiye ile gelecekte de ilişkilerin güçlü şekilde devam etmesinden yana olduklarını dile getirdi. 

Büyükelçi Güney, beraberindeki heyetle Musul'daki temasları kapsamında Telafer ilçesini de ziyaret etti. TİKA'nın Telafer'de inşa ettiği uluslararası standartlardaki bir futbol sahasının açılışını yapan Güney, ilçede Türkmen yetkililer ve halkla da bir araya geldi.

Büyükelçi Ali Rıza Güney, TİKA tarafından Telafer'de hizmete sokulan futbol sahasının açılışına katıldı. TELAFER / MUSUL

ABD BOMBALAYIP HARABEYE ÇEVİRMİŞTİ

Amerikan ordusu tıpkı Suriye'deki şehirler Irak'ın kadim kenti Musul'u da DEAŞ bahanesiyle harabeye çevirdi. 2014-2018 arasında yürütülen çok sayıda operasyonda ABD uçakları Musul halkının üzerine bomba yağdırdı. Tarihi şehirdeki pek çok Osmanlı eseri de kullanılamaz hale geldi. Kentteki Türkiye Musul Başkonsosluğu binası da yine DEAŞ işgali bahanesiyle ABD bombardımanında 2014 yılında yıkılmıştı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!