DOLAR
13.78 0.85
EURO
15.58 0.48
ALTIN
783.62 0.91
BIST
1,909.06 1.54

Bıçaklı saldırgan metroya nasıl bindi? Elini kolunu sallayarak iki dedektörden geçti

Kadıköy-Tavşantepe metrosunda bir kadını elinde bıçakla tehdit eden şüpheli Emrah Yılmaz, tutuklandı. Saldırgan elindeki bıçakla iki dedektörden nasıl geçti? Metrolarda güvenli zafiyeti mi var? Yaşanan bu olay İstanbul metrosundaki güvenlik sorununu gündeme getirdi.

Gündem 26.11.2021, 10:06 26.11.2021, 11:22

Önceki gün Kadıköy-Tavşantepe metrosunda Senanur Damgacı isimli kadını elinde bıçakla tehdit eden şüpheli Emrah Yılmaz, "Silahla tehdit", "Basit yaralamaya teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından tutuklandı. Metronun güvenlik kameralarını incelemeye alan polisler, saldırganın 9 kez ‘uyuşturucu kullanmak’, 1 kez ‘uyuşturucu madde ticareti’, 6 kez ‘tehdit’, 3 kez ‘kasten yaralama’, 2 kez ‘hürriyetten yoksun bırakma’ ve 1 kez de ‘mala zarar verme’ suçundan olmak üzere toplam 22 sabıkası bulunan Emrah Yılmaz olduğunu belirledi. Olayla ilgili yeni detaylar ortaya çıkarken akıllara şu soru geldi; metroya bıçakla, silahla girmek bu kadar kolay mı?

İNCELEME BAŞLATILDI

İstanbul'da metro duraklarına girişlerde X-Ray cihazları yer alıyor. Her geçen kişi bu cihazlar ile kontrol ediliyor. Kadıköy- Tavşantepe metrosunda bıçaklı saldırıya metro istasyonlardaki güvenliği gündeme getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Dün Kadıköy Tavşantepe Metrosu'ndaki saldırgan şahıs ile ilgili Emniyet'te işlemler devam ederken metrodaki güvenlik önlemleri ile ilgili inceleme başlatılmıştır" dedi.

2 METAL DEDEKTÖR KONULDU

Emrah Yılmaz’ın 30 santimetrelik bıçakla metroya rahatça binmesi, ‘güvenlik açığı’ tartışmasını da beraberinde getirdi. Emrah Yılmaz’ın bindiği Huzurevi İstasyonu’nda iki metal dedektörü var. Emrah Yılmaz’ın da ifadesinde söylediği gibi, olayın yaşandığı ana kadar herkes bu metal dedektörleri rahatlıkla geçebiliyordu. Ancak dün tedbirler arttırıldı. Metrolarda önlem alınması beklenirken dün Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı'nda çekilen görüntülerde bazı yolcuların X-Ray'dan geçerken üzerindeki metal yoğunluğunu gösteren ışığın yeşil yandığı görüldü. X-Ray cihazında kırmızı ışık yanmasına sebep olan kişilerin bavulları ve ya üstleri kontrol edilmedi. Bazı duraklarda X-ray cihazlarının önünde bulunan güvenlik masalarının da boş olduğu görüldü. 

METROYU KAÇ KİŞİ KORUYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kentteki metrolarda 1711 güvenlik görevlisinin çalıştığını belirterek, ''Özel Güvenlik Kanunu’na göre ne yapılması gerekiyorsa ona göre hareket ediyoruz. Dünya standartlarında belirtilen şekilde dedektörler yer alıyor. Toplam 8 bin 530 güvenlik kameramız var. Soruşturma yapılıyor'' açıklamasında bulundu.

EMRAH YILMAZ NE DEDİ?

Saldırgan Emrah Yılmaz mahkeme sorgusunda şu ifadeleri kullandı; ''Bıçağı biletmek için yanıma almıştım. Metroya gireceğim sırada poşeti yırtılınca yere düştü. Ben de gazeteye sardım. Metroya binerken beni kimse kontrol etmedi''

MAĞDUR KADIN: ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM

Mağdur kadın Senanur Damgacı, "Güvenlikler neden müdahale etmedi?" sorusuna ilişkin şöyle konuştu: "Güvenlik görevlilerini megafonla çağırdılar. Ancak hiçbir şekilde gelmedi. Adam indi ve kapı kapandı. Kapı kapandıktan sonra cevap geldi. Metro seyir halindeyken güvenlik görevlisi yanımıza geldi. Ancak niye saklandı anlamıyorum, görevini suiistimal ettiğini şikayet ettim. Bu insanlara gerekli donanım verilmediği için de ilgilileri şikayet etmeyi düşünüyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!