banner2

Avrupa Birliği duyurdu: Tarihi zirve İstanbul'da yapılacak

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yıl dönümü nedeniyle 22 Şubat'ta İstanbul'da büyük bir zirve düzenleneceğini açıkladı.

Gündem 23.01.2023, 15:41 23.01.2023, 16:34
Abone ol
Avrupa Birliği duyurdu: Tarihi zirve İstanbul'da yapılacak

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan ve ne zaman sona ereceği belli olmayan Rusya Ukrayna savaşının yıl dönümüne kısa bir süre kalırken Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

TARİHİ ZİRVE İSTANBUL'DA

Meyer-Landrut, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da zirve gerçekleştirileceğini belirterek, 22 Şubat'taki zirveye Ukraynalı bir hükümet yetkilisinin de davet edileceğini söyledi.

HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

Zirvede Türkiye'den de bir temsilcinin bulunacağını ancak henüz kim olduğunun bilinmediğini belirten Meyer-Landrut, savaşın jeopolitik ve ekonomik sonuçlarının ele alınacağına işaret etti.

''ACIMASIZ VE BÜYÜK BİR SAVAŞ''

Sözlerine devam eden Meyer-Landrut, şu ifadeleri kullandı: "Bu, aynı zamanda Ukrayna'ya olan desteğimizi de ifade etmenin bir yolu. Geçen yıl 24 Şubat, Rus saldırganlığının başlaması Avrupa tarihinde belirleyici bir an oldu. Avrupa tarihi bizim ortak coğrafyamızdır. İnsanlar sık sık 9-11 Eylül'ün Amerikan güvenlik tarihi için bir değişim anı olduğunu söyledi. 24 Şubat 2022'de de benzer önemli Avrupa güvenlik durumu olduğunu söyleyebilirim. Kıtamızda bir savaşımız var, acımasız büyük bir savaş, bu Avrupa kıtasının çok ötesinde sonuçları olan bir savaş."

Meyer-Landrut, savaşın sonuçlarının Ukrayna'yı çoktan aştığını vurgulayarak, savaşın herkesi etkilediğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!