banner2

Almanlar FETÖ'yü keşfediyor: 300 dernek, 22 okul, 3 bin şirket...

Gündem 06.07.2022, 19:27 06.07.2022, 19:53
Abone ol
Almanlar FETÖ'yü keşfediyor: 300 dernek, 22 okul, 3 bin şirket...

15 Temmuz darbe girişimini bilfiil yöneten Adil Öksüz, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in sağ kolu Abdullah Aymaz, örgütün kumpas savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara başta olmak üzere yüzlerce FETÖ'cüyü koruyup kollayan Almanya'da ilginç gelişmeler oluyor. 

FETÖ üyelerinin devlet imkanlarıyla korunduğu, hatta istihbarat birimlerinin önemli teröristleri 'güvenli evlere' yerleştirdiği Almanya'da haber sitesi Tagesschau, FETÖ'den ayrılan mahrem imam Vahdettin Polat'ın itiraflarına yer verdi.

Tagesschau internet sitesinin SWR radyo kanalıyla ortak haberinde FETÖ'den ayrılanların ağ içindeki gizli bir organizasyondan ve istihbarat yöntemlerinden bahsettikleri vurgulandı.

Haberde, örgütten ayrılanların örgütün kendisini insan hakları ve demokrasi için kampanya yürüten bir ağ olarak sunduğu, istihbarat araçlarını kullanarak destekçilerini baskı altına aldığı iddialarına yer verildi.

Örgütten ayrılan Vahdettin Polat, SWR'ye verdiği demeçte, "Gizli bir gündemimiz var. Çok sistematik ve planlı bir şekilde kullanılan bir gözetim sistemi kurduk" dedi.

GİZLİ GÖZETLEME BİRİMİNİN ÜYESİ

FETÖ'nün çalışma yöntemleri TRT yapımı MAHREM adlı dizide tüm çıplaklığıyla anlatılmıştı.

Habere göre Polat, 2016'ya kadar 12 yıl boyunca örgüt içinde 'Hususi Hizmet' (mahrem) adlı gizli bir gözetleme biriminin üyesi olduğunu anlattı.

Bu birimin, sadık müritleriyle Türk devletinin önemli kurumlarına sızdığı ve Polat'ın, gizli örgüt hakkında Alman medyasına bilgi veren ilk üst düzey eski Gülen destekçisi olduğu kaydedildi.

"Benim işim orduyla görüşmek, onlarla ilgilenmek, dertlerini dinlemek, düzenli olarak ziyaret etmekti. Bir nevi dini liderlikti" diyen Polat, 'Hususi Hizmet'in nasıl ilerlediği sorusuna da, "Klasik gizli servis yöntemlerine göre çalışan bir yapıdan bahsediyoruz" diye cevap verdi. 

DEMOKRATİK ÖZGÜRLÜKLERİ KULLANIYORUZ

Polat, 'Hususi Hizmet' sorumlularının erkenden yurt dışına çıktığını ve şu anda Almanya dahil Avrupa'da yaşadıklarını, örgütün demokratik toplumların özgürlüklerini kullandığını anlattı.

Haberde Bilim ve Siyaset Vakfı Türkiye Araştırma Grubu Başkanı Günter Seufert'in de darbe girişiminin arkasında örgütün olabileceğine ilişkin, "Bunun gerçekten böyle olduğuna dair birtakım işaretler var" ifadelerine yer verildi.

AYTAÇ'A GÖRE 'MAHREM'LERİN ORANI YÜZDE 5

Türkiye'den kaçan Önder Aytaç'ın da örgütün önde gelen temsilcilerinden olduğu vurgulanan haberde, Aytaç'ın 2019'dan beri Almanya'da yaşadığı ifade edildi.

Aytaç'ın, hareketin gizli birimlerinin Almanya'da da faaliyet gösterebileceği endişesini dile getirdiği ve "Yalnızca Almanya'da değil, Avrupa'da ve dünyanın diğer yerlerinde de destekçiler bu yapıları inşa ettiler ve işletmeye devam etmeye çalışıyorlar" dediği aktarıldı.

Aytaç'ın gizli hususi birimlerinin tüm örgütsel yapısının yüzde 5'ini oluşturduğunu tahmin ettiği belirtildi.

ALMANYA'DA 300 DERNEK, 22 OKUL, 3 BİN ŞİRKET!

Haberde 'Gülen hareketi' olarak bahsedilen örgütün, 1980'lerin sonlarında ağını Almanya'ya kadar genişlettiği ve bu ülkede 150 bin sempatizanı bulunduğu vurgulandı.

Örgütün Almanya'da 300 civarında dernek, vakıf, 22 okul, 3 bin civarında şirket ve çeşitli haber portallarını yönettiklerine işaret edildi.

İslam bilimcisi Florian Volm'un örgütü otoriter yapılar olarak tanımladığı ve tabanın karar verme süreçlerine dahil edilmediğine dikkati çektiği ifade edildi.

Haberi yapan muhabirlerin Almanya'da görüştükleri kişilerin katı cinsiyet ayrımı, kişi kültü ve yurtlarda ve diğer örgüt tesislerinde kontrollerden şikayetlerini aktardıkları vurgulandı.

Haberde görüş almak için FETÖ bağlantılı Diyalog ve Eğitim Vakfına 18 soru gönderildiği ancak soruların yanıtsız kaldığı ifade edildi.

SWR ile konuşan herkesin, Alman toplumunun örgüt hakkında daha az naif ve daha uyanık olmasını diledikleri aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!