Aksaray'da bulunan Akgöl tamamen kurudu

Aksaray’ın Eskil ilçesinde bulunan göçmen kuşların uğrak noktası ve bölge halkının da çok sık ziyaret ettiği Akgöl, iklim değişikliği nedeniyle çorak hale geldi.

Gündem 09.10.2021, 01:25
Aksaray'da bulunan Akgöl tamamen kurudu

Flamingo ve birçok göçmen kuşa ev sahipliği yapan bölgenin önemli sulak alanlarından Akgöl tamamen kurudu. Akgöl köyü sınırlarında bulunan 210 bin metrekare büyüklüğündeki tatlı su gölü, göçmen kuşlar ve özellikle flamingolar için oldukça mühim bir besin ve yumurtlama alanıydı.

Göl, son yıllarda yeterli yağış almaması, yeraltı sularının çekilmesi ve iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan kuraklıktan etkilendi. Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nü de besleyen Akgöl havzası suyun tamamen çekilmesiyle çorak alana dönüştü.

“BİNLERCE GÖÇMEN KUŞ GELİRDE VE İNSANLAR BURADA STRES ATARDI”

Akgöl Köyü Muhtarı Cuma Göktan, köyün adını aldığı bu gölün çok temiz ve berrak bir suyu olduğunu söyledi. Binlerce göçmen kuşun ve flamingoların her yıl buraya geldiğini kaydeden Göktan, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda gölümüz tamamen kurudu. Araçlar, koyun ve büyükbaş hayvan sürüleri gölün içinden rahatça geçiyor. Gölümüzde su olduğu zaman çevre köylerden ve Eskil'den insanlar buraya piknik yapmaya gelirdi. İnsanlar fotoğraf çektirirdi, streslerini atıp giderlerdi. Köylülerimiz bu gölden tarım arazileri için su çekerdi. Gölümüz kuruyunca bizler de mecburiyetten kıraç ekim yapmaya döndük. Su bittiği için sulu tarım yapamıyoruz. Bir an evvel su gelmesi için yetkililere sesleniyoruz.”

“GÖLÜN SUYU TAMAMEN KURUDU”

Köy sakini Mustafa Özkan ise kuraklığın etkisiyle gölün kuruduğunu belirtti. Gölün eskiden flamingo, ördek, kaz gibi binlerce göçmen kuşun uğrak yeri olduğunu anımsatan Özkan, “Eskiden Eşmekaya Sazlığı'ndan buraya su gelirdi. Akgöl'ümüz de Tuz Gölü'nü beslerdi. Gölümüzden tarım sulaması yapardık, şu anda tamamen kurudu. Çobanlarımız, gölün üzerinden koyunlarını geçiriyor.” dedi.

Çoban Alaattin Arık da gölün kurumasına çok üzüldüklerini, kuraklığın bölgeyi çok etkilediğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!