banner2

ABD: Taliban ile çalışmak bir gereklilik

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan'dan tahliye operasyonlarının devam etmesi için Taliban ile çalışmanın bir gereklilik olduğunu söyledi.

Gündem 27.08.2021, 22:31 28.08.2021, 00:11
Abone ol
ABD: Taliban ile çalışmak bir gereklilik

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, gündemi değerlendirmek üzere bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Sözcü Psaki'ye, dün Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen terör saldırısından sonra ABD'nin Taliban'a güvenmeyi devam ettirip ettirmeyeceği soruldu.

“TALİBAN’A GÜVENMİYORUZ ANCAK KONU GÜVEN DEĞİL”

Psaki, “Taliban'a güvenmiyoruz ancak konu güven değil. Sahada bir gerçeklik var o da şu ki Taliban Afganistan'ın büyük bir bölümünü kontrol ediyor ve buna havalimanının bulunduğu alan da dahil. Bu nedenle de Amerikan vatandaşlarını, Afgan ortaklarımızı ve Amerikan vize programlarına uygun kişileri çıkarmak için Taliban ile koordinasyon bir gereklilik. Bu tercih edilmiş bir ilişki değil.” yanıtını verdi.

“TEHDİT DEVAM EDİYOR”

Psaki, Kabil'deki havalimanına yönelik yeni saldırılar olabileceği istihbaratlarına ilişkin, “Ortada mevcut bir tehdit var ve bu devam ediyor. Askerlerimiz halen tehlike altında ancak hayatları kurtarmak ve olabildiğince çok insanı tahliye etmek için çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Kabil'deki dünkü saldırının faili DEAŞ/ Horasan teröristlerinin ölmesini mi yoksa yakalanarak adalet karşısına mı çıkarılmasını istediği sorusunu Psaki, "Biden'ın dünkü konuşmasında açıkça bu teröristlerin bu dünyada yaşamasını istemediğini söylediğini düşünüyorum." Şeklinde cevapladı.

Psaki, 31 Ağustos’un ardından Afganistan'da diplomatik varlıklarını sürdürme planları olmadığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!