Yandex Metrica

ABD PKK için F-22 gönderdi: Haseke şovu Türkiye'ye mesaj mı?

Suriye'de PKK/YPG'ye helikopter tahsis ettiği ortaya çıkan Amerikan ordusu, Türkiye'nin uyarılarına meydan okuyan bir hamle yaptı. ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-22 Raptor savaş uçağı, terör karargâhı Haseke semalarında PKK/YPG'yi koruma göreviyle uçtu.

Gündem

18.05.2024, 15:32

Suriye kuzeyini teröristlerle birlikte işgal eden Amerikan ordusu, PKK/YPG'ye helikopter tahsis ettiğinin ortaya çıkmasının ardından şimdi dikkat çeken bir hamle daha yaptı. 

PKK/YPG elebaşı Ferhad Abdi Şahin'i Haseke'deki askerî üste barındıran Pentagon, Ankara'nın uyarılarına meydan okuyan bir kararla, kasaba semalarında F-22 savaş uçağıyla turlayarak "PKK/YPG'nin yanındayım" mesajı verdi.

Irak kuzeyindeki kamplara terörist taşıyan helikopterin düşmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Washington'u net bir dille uyarmış ve şunu söylemişti:

"PKK/YPG destekçileri, teröristlere helikopter vererek bir kez daha suçüstü yakalanmışlardır. Bunların beyhude çabalar olduğunu artık anlamaları lazım." 

Amerikalı askerlerin Suriye'nin 3'te 1'ini birlikte işgal ettikleri teröristlere bir süredir pilotluk eğitimi verdiği ortaya çıkmıştı. 

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley geçtiğiz günlerde Suriye'ye gelerek terör örgütü üyelerini teftiş etmiş, Amerikan yönetimi bu ziyarette Milley'in sadece ABD askerleriyle görüştüğünü iddia etmişti.

Milley PKK/YPG'li teröristlerle buluştuğunu yalanlasa da Amerikan Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Michael Erik Kurilla ve DEAŞ'a karşı Uluslararası Koalisyon Gücü Komutanı General Matthew McFarlane, terörist Abdi ile sık sık bir araya geliyor. 

Amerikan ordusunun en gelişmiş uçağı olarak gösterilen F-22 Raptor'la Türkiye sınırında sergilediği gösterinin Ankara-Washington hattında ipleri daha da germesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Adalar'da Ekrem İmamoğlu'na minibüs protestosu: Bazı göstericiler gözaltına alındı Adalar'da Ekrem İmamoğlu'na minibüs protestosu: Bazı göstericiler gözaltına alındı Haberi Görüntüle

TERÖRİST TAŞIRKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR 

Şimdiye dek teröristlere on binlerce TIR dolusu silah, mühimmat, cephane ve zırhlı araç hibe eden ABD ordusunun PKK/YPG'ye helikopter tahsis ettiğinin ortaya çıkması iki ülke arasında krize neden oldu. 

Haseke-Süleymaniye-Kandil hattında sürmekte olan hava trafiği sırasında Mehmetçiğin operasyon yürüttüğü Irak kuzeyindeki terör kamplarına da PKK'lı taşındığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlere damgasını vuran olayın perde arkası şöyle gerçekleşti:

Matthew McFarlane, Ferhad Abdi Şahin, Bafel Talabani

  • MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ile Suriye'deki nokta operasyonlarından ötürü PKK/YPG yönetimi bölgeler arası geçişlerde kara ulaşımı yerine kritik kadrolarını helikopterle taşıma kararı aldı. 
  • Yaklaşık 3 ay önce Celal Talabani'nin oğlu Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkanı Bafel Talabani, Suriye kuzeyindeki Haseke ilçesine giderek burada PKK/YPG elebaşı Ferhad Abdi Şahin'le bir araya geldi. Görüşmeye DEAŞ'a karşı Uluslararası Koalisyon Gücü Komutanı Amerikalı General Matthew McFarlane de katıldı.
  • Üçlü görüşmede KYB bünyesinde kullanılan helikopterin Suriye-Kandil arasındaki hava trafiğinde kullanılması kararı alındı. Bafel Talabani, PKK/YPG elebaşına bu yönde güvence verdi. 
  • PKK/YPG'nin sözde özel birimi YAT sorumlusu Şervan Kobani kod adlı Abdo Ahmed Abdi, düşen helikopterin içindeydi. YPG elebaşı Ferhad Abdi'nin öz yeğeni olan Ahmed Abdi, KYB'ye ait helikopterin içinde Bafel Talabani ile selfi fotoğraf çekmişti.  
  • Terörist Abdo Ahmed Abdi (Şervan Kobani), Suriye'nin Deyrizor bölgesinde ABD askerlerinden pilotluk eğitimi almış, kendisine örgüt sorumlularından Çiya Muhammed kod adlı Azad Simi de eşlik etmişti. 
Uzun yıllar klise olarak kullanıldı! Kariye Camisi'nde 79 yıl sonra ilk namaz! Uzun yıllar klise olarak kullanıldı! Kariye Camisi'nde 79 yıl sonra... Haberi Görüntüle

İKİNCİ HELİKOPTER KANDİL'DEN GARE'YE

  • PKK/YPG'nin sözde anti-terör birimi YAT'a bağlı 9 terörist Suriye kuzeyinden Kandil'deki Balakayati Kampı'na geçiş yapmak için helikopterle Süleymaniye'ye gitmek üzere havalandı. 
  • İkinci helikopter Süleymaniye'nin Ranya kasabası yakınlarındaki Kandil sınırları içinde yer alan Helgurt ve Kanicengi Kampındaki üst düzey PKK'lı bir grubu alıp Duhok yakınlarındaki Gare bölgesine indirecekti. Aynı zamanda buradan alınacak bazı üst düzey PKK'lılar da Kandil'e götürülecekti. 
  • Terör örgütü Pençe Kilit harekât bölgesi olan Amediye'de uzun süredir sıkışmış durumdaki yönetici kadrolarını bu alandan çıkarmak üzere KYB'den destek aldı. 
  • Helikopterin düşmesi sonrası Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, enkazın olduğu bölgede tamamen yanmış 7 cesede ulaştı. Terör örgütü PKK/YPG 9 üst düzey üyelerinin öldüğünü duyurdu. 
  • İkinci helikopterde ise Kandil ve Gara arasında güç değişimi yapılacak PKK'nın lider kadrosundaki üst düzey teröristler vardı. Bu helikopterin Gare bölgesine acil iniş yapmak zorunda kaldığı ve bulunduğu yerden bir daha havalanamadığı iddia ediliyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading