Yandex Metrica

45 il ve 110 ilçeyi dolaşıyor! Diri fay için dikkat çeken uyarı

45 il ve 110 ilçeyi dolaşıyor! Diri fay için dikkat çeken uyarı

MTA'nın son yayınladığı diri fay hattı haritası, Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu gerçeğini hatırlatıyor. 45 il ve 110 ilçeden geçen bu fayların en uzunu ise Erzincan'dan Niksar ve Adapazarı'na kadar ulaşan Kuzey Anadolu fayı...

Gündem

23.01.2024, 20:28

MTA, Türkiye'nin diri fay hatlarını gösteren haritaya güncelleme yaptı. Söz konusu harita 45 ili kapsıyor. En uzun diri fay Kuzey Anadolu hattı, İstanbul ve Ankara'da ise hali hazırda diri fay görünmüyor.

Gloria Jean's kimin, sahibi kim? Gloria Jean's kimin, sahibi kim? Haberi Görüntüle

EN SON 1912'DE KIRILDI

Haritaya göre, en aktif diri fay, Tokat Niksar'dan çıkarak Amasya, Kastamonu, Karabük ve Bolu'yu geçiyor, Adapazarı'na kadar ulaşıyor. Adapazarı Akyazı'dan çıkan bir başka fay da, İzmit Körfezi'ne kadar uzanıyor. En son 1912'de kırılan Tekirdağ fayı da Şarköy'de karaya çıkıyor, buradan da Saros Körfezi'ne ulaşıyor. 

AK Parti kampa giriyor! Kızılcahamam'daki toplantının programı belli oldu! AK Parti kampa giriyor! Kızılcahamam'daki toplantının programı belli oldu! Haberi Görüntüle

BURSA'NIN GÜNEYDOĞUSUNDAN ÇOK SAYIDA DİRİ FAY GELİYOR

Bursa'nın güneydoğusundan gelen çok sayıda diri fay, kentin kuzeybatısına kadar uzanıyor. Haritaya göre Çınarcık, Mecitözü-Sungurlu ve Ecemiş de, Türkiye'nin diri fayları arasında bulunuyor. Erzincan'da 1939'da 7.9 büyüklüğünde deprem üreten fay da, kentin doğusundan başlayarak, Amasya'nın batısına kadar uzanıyor. Muş Varto, Bingöl Karlıova ve 1975'te 6.6 büyüklüğünde depreme neden olan Lice fayları da haritada bulunuyor. Ege'de de özellikle Gediz deltası altındaki diri fayın büyüklüğü dikkati çekiyor. Bu fay, Sarıgöl'den Salihli'nin doğusuna kadar uzanıyor.

Bölgedeki bir diğer diri fay olarak da, Söke'den Ege sahiline uzanan fay hattı. İzmir Seferihisar fayı da ilçeyi ikiye bölüyor. Afyon Akşehir, Burdur ve Dinar fayları da diri fay haritasında yer alıyor. İstanbul ve Ankara'nın altında ise diri faylar bulunmuyor.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading