Türk bayrağına saldıranların tamamı yakalandı: Sultan Murad tümeninden operasyon

Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde Türk bayrağına saldırı olayına karıştıkları belirlenen 15 kişi, Sultan Murad tümeninin operasyonuyla yakalandı.

Genel 13.08.2022, 12:21 13.08.2022, 16:05
Abone ol
Türk bayrağına saldıranların tamamı yakalandı: Sultan Murad tümeninden operasyon

Türkiye'nin Suriye'de Esed rejimiyle muhalefeti barıştırmak istediği yönündeki iddialar sonrası Azez'de ortaya çıkan provokatörler yakalandı. Sözkonusu iddiaya tepki göstererek demokratik eylem yapan Suriyeli muhaliflerin arasına karışmış 15 kişinin terör örgütü PKK/YPG ile bağlantısı tespit edildi. 

Suriye Milli Ordusu (SMO) bileşenlerinden Sultan Murad tümeninin yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan operasyonda, önceki akşam Azez'de Türk bayrağına yönelik saldırı başta olmak üzere Osmanlı Millet Parkı'nın tahrip edilmesi olayına karıştığı belirlenen 15 zanlı ele geçirildi. 

Yakalanan şahısların tamamının ABD destekli terör örgütüyle ilişkisi tespit edildi. Bayrağa saldırı olayının yaşandığı provokasyon sonrası Suriyeli muhalifler ardı ardına açıklama yapmış ve sözkonusu olayla bir ilgilerinin bulunmadığını belirtmişti. 

AŞİRETLERDEN ORTAK BİLDİRİ

Bu arada Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât bölgelerindeki aşiretler toplanarak ortak bildiri yayınladı.

Nuayam, Cemelan, Beni Halit, El Heyb, Buhayat, Maşahde, Ceys, Cubur, Harb, Demahle ve Simatiyye aşiretlerinin ileri gelenleri Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde bir araya gelerek Türkiye ile "birlik ve beraberlik" mesajı yayımladı.

Bölge halkının Türkiye ile birlikte ve yan yana olduğunu ifade eden aşiretler, "Türk kardeşlerimizle birlikteyiz. Onların şehitleri bizim şehidimiz onların düşmanı bizim de düşmanımızdır. Esed rejimine karşı onlarla birlikte devrimimize sadık kalmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!