Rize'nin simgesi Çay Binası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile açılacak

Rize'nin tam 29 metre olan çay bardağı binası ile vizyon projesi olan Çay Çarşısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile açılacak.

Genel 06.04.2022, 11:24

Rize'nin sembolü olan çaydan ilham alınarak tasarlanan ve içerisinde devasa bir çay bardağı şeklinde bina bulunduran Çay Çarşısı projesi bitmek üzere. 

23 milyon TL'ye ihalesi verilen Çay Çarşısı projesinin maliyeti ekonomik gelişmelerden dolayı 47 milyon TL'ye yükseldi. 

13D SİNEMA OLACAK 

Rizelilerin heyecanla beklediği ve Doğu Karadeniz'in sembolü olacak projede, 7 katlı 29 metrelik çay bardağı şekli verilen binası ve bu binanın içerisine kokularının daha şimdiden verildiği 13 duyu ile hizmet verecek olan 13D sinema da yer alıyor. 

Diğer yandan bina içerisinde, çay müzesi, nikah salonu ve restoran da bulunacak. İnce işçilik çalışmalarının devam ettiği projede yöresel ürünlerin de satışa sunulacağı bildirildi. 

YÖRESEL ÜRÜNLER SATILACAK 

Projeye liderlik yapan Rize Ticaret Borsası'nın Genel Koordinatörü Hasan Önder, yöresel ürünler dışında Çaykur Rizespor'un ürün satışı yapacağını da belirterek, "Proje hayata geçirilirken 23 milyon TL'ye ihale edildi. 20 milyonunu DOKAP'tan hibe şeklinde almıştık. Şu anki projenin maliyeti 47 milyon TL'ye ulaştığını ancak yeni marka yüzümüz, simgemiz bardağımız için 10-15 milyon TL gibi bir ekonomik desteğe ihtiyaç duyabileceğimizi ön görmekteyiz. Karadeniz'de bir cazibe merkezi gösterin derler, siz düşünürsünüz ve o dostumuz der ki Ordu'da teleferik şehre turist çekiyor derler. Gerçekten de doğru. Başka dediğimiz de o dostumuz diyor ki Samsun Atakum'da bölgeye turist çekiyor der. Biz Rize Çay Çarşımızın Rizemize çok daha farklı katkılar yapacağına inanıyoruz. Anzer Balı, Rize Kavurması, Feretiko gibi ürünlerimizi sergileyebileceğimiz 6 adet dükkanımız olacak. Çaykur Rizespor'umuza ürünlerini satabileceği bir dükkan ayırdık. İştirakçimiz olan Rize Belediyesi için, kadın kooperatiflerinin ürünlerini satabileceği bir alan tahsis ettik. Mimarisi ile fotoğraf karelerinde yer alacak değirmenimiz var" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!