banner2

Muğla'da FETÖ operasyonu! İnsan kaçakçılığını organize eden kişi FETÖ'cü eski emniyet müdürü çıktı

Fethiye'de FETÖ üyesi 18 kişi, lüks tekne ile Yunanistan'a kaçmak isterken yakalandı. Yapılan incelemede insan kaçakçılığını organize eden kişi, FETÖ üyeliği nedeniyle meslekten ihraç edilen eski emniyet müdürü Hasan Mercan çıktı. Hasan Mercan'ın, insan kaçakçılığı yaparak, kendisi gibi FETÖ firarilerini ücret karşılığında yurt dışına geçirip, para kazandığı belirlendi.

Genel 25.10.2022, 13:48
Abone ol
Muğla'da FETÖ operasyonu! İnsan kaçakçılığını organize eden kişi FETÖ'cü eski emniyet müdürü çıktı

FETÖ üyeliği nedeniyle meslekten ihraç edilen eski emniyet müdürü Hasan Mercan'ın, insan kaçakçılığı yaparak, kendisi gibi FETÖ firarilerini ücret karşılığında yurt dışına geçirip, para kazandığı ortaya çıktı.

18 KİŞİ YUNANİSTAN'A KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Aralarında avukat, öğretmen, polis, askeri personel ve mahrem imamların da bulunduğu çoğu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 18 kişi, Fethiye'de lüks tekne ile Yunanistan'a kaçmak isterken Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalandı.

Fethiye Sulh Ceza Hakimliği'nce Hasan Mercan hakkında, 'göçmen kaçakçılığı yapma', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme' suçlarından arama kararı çıkarıldı.

'GAYBUBET EVİ'NDE YAKALANDILAR

Yapılan araştırmalarda Hasan Mercan'ın Ankara'da olduğu ve Etimesgut ilçesinde başka birisinin üzerine kiralanan örgütün "gaybubet evi"nde saklandığı tespit edildi. Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince eve baskın düzenlendi. Mercan, operasyonda yakalanarak gözaltına alındı. Evde yapılan aramada örgüte ait çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Dijital materyallere incelenmek üzere el konuldu.

İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPAN MERCAN'IN FETÖ'DEN İHRAÇ EDİLEN ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İnsan kaçakçılığı yapan Hasan Mercan'ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'silahlı terör örgütün üye olmak' suçundan FETÖ'den ihraç edilen eski emniyet müdürü olduğu ortaya çıktı. Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı'nda şube müdürü olarak görev yapan Mercan'ın, yurt dışına kaçmak isteyenlerden ortalama 3 bin euro aldığı, FETÖ'cülere ise indirim yaptığı belirlendi. Mercan'ın yurt dışına kaçmak yerine insan kaçakçılığı yaparak ve kaçak FETÖ'cüler üzerinden yüklü miktarda para kazandığı öğrenildi.

ÖRGÜTE BAĞLILIĞININ ÜST DÜZEYDE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Mercan'ın ayrıca daha önce Türkiye'den Yunanistan'a kaçan ve burada insan kaçakçılığı yapan FETÖ'cülerle bağlantılı olduğu da belirlendi. Mercan'ın Türkiye'den gönderdiği kaçakların bilgilerini Yunanistan'daki FETÖ'cü insan kaçakçılarına ilettiği, Yunanistan'a kaçmayı başaran örgüt üyelerinin orada karşılanmasını ve yardımcı olunmasını sağladığı belirlendi.

Örgütün kriptolu haberleşme ağı ByLock kullanıcısı olan Mercan'ın, FETÖ'nün kodlamasında örgüte bağlılığı üst düzeyde olduğu, örgüt içerisinde aktif görevler aldığı, "himmet" adı altında maaşının belli bir bölümünü örgütü aktardığı da saptandı. Mercan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!