banner2

Meğer köfte yapmayı bilmiyormuşuz! 42 yıllık köfteci özel sırrını ilk kez açıkladı: Bu lezzetle bütün aile parmaklarını yiyecek

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeği köfte birçok yapımında birçok püf nokta gerekiyor. İşte size köfte pişirirken işinize yarayacak harika bilgiler. 42 yıllık köfteci birbirinden lezzetli köfteler için işin sırrını tek tek açıkladı.

Genel 29.03.2023, 17:33 29.03.2023, 17:43
Abone ol
Meğer köfte yapmayı bilmiyormuşuz! 42 yıllık köfteci özel sırrını ilk kez açıkladı: Bu lezzetle bütün aile parmaklarını yiyecek

Üsküp denilince yemek olarak hiç şüphesiz akıllara köfte geliyor. Üsküp'te adım başı köfteci dükkanları bulunuyor. Üsküp'te 42 yıldır köftecilik yapan Bujar Ramadan yaptığı paylaşımda köfteye lezzet katan sırları tek tek paylaştı.

  • Köftenin lezzetli olması için harca bir kaşık çekilmiş kuyruk yağı eklemelisiniz. Kuyruk yağı sayesinde köfte çok lezzetli olacaktır.
  • Köftenin lezzetli olması için kıymayı kuzu ve dana karışık yapmalısınız.
  • Kıyma mutlaka iki kez çekilmeli.
  • Tava seçiminize dikkat edin. Tava çizikse kullanmayın. 

İŞTE KÖFTE PİŞİRİRKEN BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY!

Köfteyi pişirirken dikkat edilmesi gereken aşçılık sırları tek tek paylaşıldı. İşte köfte pişirirken bilmeniz gereken her şey!

Köfteyi çok iyi yoğurmak gerekir. Buzdolabında en az 2-3 saat dinlenirse kendini toparlar. Daha rahat şekil verilir ve lezzetli olur. İnegöl Köfte tarzı köftelerde bir gece dinlendirdikten sonra tekrar yoğrulur.

■ Şekil verirken ortası kalın kenarları ince şekil vermemeye dikkat edin. Eşit ölçüde ve en fazla 1 cm kalınlığında köfteler hazırlayın. Kenarları ince olursa çabuk yanar. Kalın köftenin ise içini pişirene kadar dışı fazla pişer ve kurur.

■ Köftenizi tavada pişirecekseniz önce tavayı ısıtın. Sonra yağ ekleyerek 3-4 saniye yağın ısınmasını bekleyin. Yağ yanmadan köfteleri tavaya dizin ve orta ateşe alın. Çok kısa süre sonra ateşi biraz daha azaltabilirsiniz. Ateş yüksek olursa hemen kızarır içi çiğ kalır. Ateş zayıf olursa fazla sulanır. Lezzeti gider. Alt yüzeyi birazcık kızarıp mühürlenince (7-8 saniye kadar) hemen köfteleri çevirin. Çevirmeden pişirirseniz fazla toparlanır, suyunu bırakır, düzgün kızarmaz.

■ Fırında pişirecekseniz fırını 200-210 derecede iyice ısıtın. Köftelerin üzerine mutlaka zeytinyağı sürün. Fanlı fırında değil alt üst ısıtma ayarında pişirin. Kurumaması için fırına bir kase içinde su koyabilirsiniz.

■ Mangalda pişirirken de kurumaması için düzenli olarak sık sık çevirin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!