DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
1409.56 -0.16

Kara Taşkuşu Türkiye'de ilk defa görüldü

Hatay'ın Samandağ ilçesinde “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen, göçmen kuşların güneydeki sığınağı Mileyha Sulak Alanı'nda ilk kez Kara Taşkuşu görüntülendi.

Genel 09.10.2021, 20:11
Kara Taşkuşu Türkiye'de ilk defa görüldü

Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği Başkanı Ali Atahan tarafından Milleyha Sulak Alanı'nda fotoğraflanan Kara Taşkuşu, alanın 287'nci kuş türü olarak kayıtlara geçti.

Kuş gözlemcisi Atahan, yeni bir kuş türünü keşfettikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Göçmen kuşlar için Mileyha Sulak Alanı'nın önemli olduğunu belirten Atahan, alanda gün boyu yaptıkları gözlemler neticesinde siyah ve beyaz renkli Kara Taşkuşu'nu kayıt altına alma şansını yakaladığını söyledi.

TÜRKİYE'DEKİ KUŞ TÜRÜ SAYISI 492'YE YÜKSELDİ

Alanda düzenli olarak gözlem yaptıklarını kaydeden Atahan, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün uluslararası kuş gözlem veritabanı olan eBird'in düzenlediği global kuş gözlem günü. Biz de bugün Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği olarak gözlem etkinliğine katıldık.

Bizim için şanslı bir gün oldu daha önce ülkemizde görülmemiş bir kuş türü olan Kara Taşkuşunu bulduk. Kuş, Hazar Denizi doğusundan Hindistan'a uzanan bölgede üreyip, kış aylarını Hindistan'dan Uzakdoğu'da Yeni Gine Adası'na kadar olan bölgede geçirir. Genelde sonbahar aylarında serbest dağılım gösterebiliyor çoğu kuş o dönemde olması gereken bölgelerden uzaklaşabiliyorlar.Bu da onlardan biri.

Coğrafik olarak Arap Levhası'nın en kuzeyinde bulunan Mileyha Sulak Alanı'na kadar gelen bir birey. 1999'dan beri düzenli olarak takip ettiğimiz alanda şu ana kadar 287 kuş türü saptanmış oldu. Türkiye'deki kuş türü sayısı da Kara Taşkuşu ile 492'ye yükseldi.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?