banner2

İSKİ'den baraj uyarısı! 90 santim daha dolarsa taşacak

Son günlerde etkili olan kar yağışı ve sağanakların ardından İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, barajların taşacağına dair uyarıda bulundu.

Genel 21.03.2022, 10:17 21.03.2022, 10:42
Abone ol
İSKİ'den baraj uyarısı! 90 santim daha dolarsa taşacak

İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı ve yağmurların barajları doldurmasının ardından İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu taşma riskine karşı vatandaşlara uyarıda bulundu. 

Dere yataklarından uzak durulmasını isteyen Mermutlu, "Elmalı Barajı, Kazandere Barajı, Istrancalar'daki beş barajımız taşıyor.  Ömerli Barajı'nın taşması halinde Riva Deresi üzerinde risk oluşabiliyor. Darlık Barajı taştığında Şile Pot Deresi üzerinde, Alibeyköy Barajı taşarsa Alibeyköy Deresi üzerinde Elmalı Barajı'nın ise Göksu Deresi üzerinde risk var. Yöre halkını uyarıyoruz. Lütfen derelerde ve dere yataklarında bulunmasınlar çünkü ani bir taşkında bunu tutma mekanizmamız yok" ifadelerine yer verdi. 

TERKOS 90 SANTİM DAHA DOLARSA TAŞACAK 

Barajlardaki doluluk oranı sebebiyle bu yıl sıkıntı yaşanmayacağını ifade eden Mermutlu, "Şu an Terkos Barajı su alma yapısı üzerindeyiz. Doluluk oranımız yüksek. 90 santim kadar boş hacmimiz kaldı, 90 santim daha dolarsa burası taşmaya geçecek. Taştığı zaman herhangi bir taşkın riski yok. Çünkü burası Karadeniz'e açılıyor. Terkos Barajı Ömerli Barajı'ndan sonra ikinci büyük su kaynağımız ama Avrupa yakasının en büyük kaynağı. Buraya suyu kendi havzasının dışında bir de Istrancalar'daki 5 barajdan su takviye ediyoruz. Burayı bir geçiş olarak kullanıyoruz. Buradan da Terkos-İkitelli ve Terkos-Kağıthane hattıyla arıtma tesislerimize su iletiyoruz. Orada arıtıldıktan sonra da suyu şehre veriyoruz"

'DERE YATAKLARINDAN UZAK DURUN'

Kar yağışı sebebiyle barajların taşacağını ifade eden Mermutlu, "Önümüzdeki günlerde barajların büyük bir kısmının taşacağını ve yüzde 100 doluluğa ulaşacağını düşünüyoruz. Bu hafta sonu kar yağışı var, önümüzdeki hafta yağmur gözüküyor, bunların gerçekleşmesi durumunda barajlarımızın büyük kısmının taşacağını düşünüyoruz. Bazı barajlarımızda risk var. Taşkın alanlarındaki dere yataklarında şu an su yok, ama barajlar taşmaya geçtiği zaman bu derelerde su olacak. Yöre halkını uyarıyoruz. Lütfen derelerde ve dere yataklarında bulunmasınlar çünkü ani bir taşkında bizim bunu tutma mekanizmamız yok" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!