banner2

Darbeci general Çevik Bir, Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararlarının ardından 19 Ağustos'ta cezaevine giren, 28 Şubat dönemi Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, İstanbul adli Tıp Kurumu'na sevk edildi.

Genel 28.09.2021, 14:56 28.09.2021, 15:33
Abone ol
Darbeci general Çevik Bir, Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi

Çevik Bir'in Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde 6 gün süresince yatarak tetkikleri yapılmıştı. Söz konusu tetkiklerin ardından Bir'in mevcutlu olarak İstanbul Adli Tıp Kurumu'na getirilmek üzere yola çıktığı belirtildi.

DEMANS BELİRTİSİ İDDİASI

Açıklama yapan avukatı Ümit Kara, Çevik Bir'in sağlık durumunun tespiti için Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde tüm tetkiklerinin gerçekleştirildiğini aktardı. Kara, Çevik Bir'in demans belirtileri gösterdiğini, tetkiklerinin yapılmasının ardından Buca Cezaevi'nden, raporlarını değerlendirmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na mevcutlu olarak sevk edildiğinikaydetti. 

Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek değerlendirme raporunun ardından cezaevinde kalıp kalamayacağına yönelik bir karara varılacak. Şayet emekli Orgeneral Çevik Bir'in cezaevi şartlarında tedavi edilmesinin yapılmayacağı yönünde bir karar verilirse infaz ertelemesi gündeme gelecek.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası kararlarının onamasının ardından haklarında tutuklama kararı verilen emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 emekli general cezaevine girmişti. Bahsi geçen generallerin ilerlemiş yaşları gerekçesiyle yaşadıkları sağlık sorunları, infaz erteleme ihtimalini gündeme getirilirken, sağlık sorunları olan emekli generaller Çetin Doğan ve Vural Avar için de Adli Tıp Kurumu'na sevk kararı alınmıştı. 

Diğer taraftan emekli generallerle ilgili işleyen süreç, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 'Hapis cezasının infazının hastalık nedeni ile ertelenmesi' başlıklı 16. Maddesinde düzenleniyor. Madde şöyle;  "Madde 16- (1) Akıl hastalığına tutulan hükümlünün cezasının infazı geriye bırakılır ve hükümlü, iyileşinceye kadar Türk Ceza Kanununun 57 nci maddesinde belirtilen sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınır. Sağlık kurumunda geçen süreler cezaevinde geçmiş sayılır. (2) Diğer hastalıklarda cezanın infazına, resmî sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde devam olunur. Ancak bu durumda bile hapis cezasının infazı, mahkûmun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ediyorsa mahkûmun cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır. (3) Yukarıdaki fıkralarda belirtilen geri bırakma kararı, Adlî Tıp Kurumunca düzenlenen ya da Adalet Bakanlığınca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adlî Tıp Kurumunca onaylanan rapor üzerine, infazın yapıldığı yer Cumhuriyet Başsavcılığınca verilir. Geri bırakma kararı, mahkumun tâbi olacağı yükümlülükler belirtilmek suretiyle kendisine ve yasal temsilcisine tebliğ edilir. Mahkumun geri bırakma süresi içinde bulunacağı yer, kendisi veya yasal temsilcisi tarafından ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilir. Mahkûmun sağlık durumu, geri bırakma kararını veren Cumhuriyet Başsavcılığınca veya onun istemi üzerine, bulunduğu veya tedavisinin yapıldığı yer Cumhuriyet Başsavcılığınca, sağlık raporunda belirtilen sürelere,  bir  süre  bulunmadığı  takdirde  birer yıllık dönemlere  göre bu fıkrada yazılı usule uygun  olarak  incelettirilir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!