banner2

'Akılsız halk' diyen İlyas Salman hakim karşısında geri vites yaptı

Geçtiğimiz yıl sosyal medya hesabından Türk milletini aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan İlyas Salman savunmasında 'Kesinlikle halka hakaret etmedim, eleştiren söz söyledim' dedi.

Genel 22.03.2022, 13:25 22.03.2022, 13:25
Abone ol
'Akılsız halk' diyen İlyas Salman hakim karşısında geri vites yaptı

Muhalif kimliğiyle tanınan oyuncu İlyas Salman, 25 Ocak 2021 tarihinde katıldığı YouTube programında, ''Recep Tayyip Erdoğan, bana dünyanın en büyük ödülünü verse, yanına da dağlar dolusu para koysa ben gidip, Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül almam. Çünkü o ödülü, bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten. Ama ödülü kötü kullandı" ifadelerini kullanmuştı. Bununla yetinmeyen İlyas Salman, bu yayını bir de sosyal medya hesabından paylaşmıştı. 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istenen İlyas Salman, kullandığı ifadeler nedeniyle mahkemelik olmuştu.

AYLIK GELİRİ SORULDU

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık İlyas Salman katıldı. Duruşmada Salman'ın avukatı da yer aldı. Salman kimlik tespiti yapıldığı sırada aylık ortalama geliri sorulunca "Bizim işimizde gelir hiç belli olmaz bir ay gelir 100 bin kazanırsın bir ay gelir hiç kazanamazsın" şeklinde cevap verdi. 

'KESİNLİKLE HAKARET ETMEDİM'

Üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyen İlyas Salman, "Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halka hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak de uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye muhalif kişiliğime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır" ifadelerini kullandı. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık avukatı müvekkilinin savunmasını katıldığını, suça konu konuşmanın tam olarak incelenmediğini kaydederek suçun unsurlarının oluşmadığını öne sürdü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde sanatçıların daha fazla ifade özgürlüğüne sahip olduğuna dair kararlar olduğunu hatırlatan avukat, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Avukat, İlyas Salman'ın duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme Salman'ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. 

'BEN GÖREVİMİ YAPTIM'

Duruşma salonundan çıktıktan sonra muhabirlerin sorularını yanıtlayan İlyas Salman, "Ben muhalif bir sanatçı olarak görevimi yaptım. Ben görevimi yapmaktan dolayı mutluyum. Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar, alkışına kulak asmaz. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!