5 bin TL'ye 14 ülke, 120 şehir nasıl gezilir? Türk gezgin anlattı

Gümüşhane'de bir üniversite öğrencisi sırt çantasıyla dünyayı geziyor. Otostopla yola çıkan, camilerde ve hastanelerde sabahlayan Erkan Orhan sadece 5 bin TL harcayarak 120 şehir gezdi.

Genel 09.05.2022, 13:44 09.05.2022, 14:20
Abone ol
5 bin TL'ye 14 ülke, 120 şehir nasıl gezilir? Türk gezgin anlattı

Gümüşhane'de üniversite öğrencisi Erkan Orhan, sırt çantasıyla yola çıktı, otostop yaptı, cami ve acil servislerde geceledi, tanıştığı gurbetçilerin evlerine misafir oldu, Türk restoranlarında ağırlandı.

24 yaşındaki Orhan, sadece 5 bin TL harcayarak 14 ülkede, 120 şehri gezdi.

5 YILDA SADECE 5 BİN TL HARCADI

Erkan Orhan Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’nde okuyordu. 5 yıl önce tura çıkmaya karar verdi. Kahramanmaraş'tan sırt çantasıyla otostopla yola koyulan Orhan, yaz tatillerinde 5 yılda sadece 5 bin TL harcayarak 42’si Türkiye'de, 78'i Avrupa'da 14 ülkede, 120 şehri gezdi. 

Orhan, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Almanya, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Sırbistan’ı gördü, şehirlerini gezdi. 

HEDEFLERİMİ YOLLARDA GERÇEKLEŞTİRİYORUM

Yolda yeni hayatlar, insanlar ve farklı tecrübeler edindiğini söyleyen Orhan, “Türkiye’de otostop ile 42 şehir, 14 ülke, toplam 120 şehir gezdim. Ailem üniversiteye ilk başladığım da sadece okuluma odaklanmamı istiyorlardı. Fakat sadece okulun beni geliştireceğini düşünmüyordum, bunun yanında bir şey yapmalıydım. Hayallerimi içine koyduğum çantamla yola çıktım. Yeni hayatlar, yeni insanlar tanıdım, yeni bilgi ve tecrübeler edindim. Hayallerimi hedeflerimi yollarda gerçekleştiriyorum” diye konuştu.

EVİNDE AĞIRLADIĞI TURİSTE KONUK OLDU

Otostop maceralarını da anlatan Orhan, “Gaziantep Kalesi’nde gezerken 2 yabancı turist ile tanıştım, onlara yolu tarif ettim. Daha sonra onlara Gaziantep'i gezdirebileceğimi, eşlik edebileceğimi söyledim. Gaziantep de gezdirdikten sonra Şanlıurfa da 2 gün arkadaşımın evinde misafir ettim. Bu sırada ailem onları davet etti. 2 günde ailemin evinde onları misafir ettim. Biri Romanyalı, biri Macaristanlıydı. Sonra bir vesile ile ben de Romanya'ya gittim. Romanya'ya gittiğimde ise onlar da beni misafir etti” dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!