Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal karar: Tazminata hak kazandı

Gaziantep'te temizlik firmasında 10 ay çalışıp ücretsiz izne gönderildiği 60 günün ardından işten çıkartılan D.Ö. tazminat davası açtı. Emsal niteliği taşıyan davada 1 yıl çalışmış sayılan D.Ö. kıdem ve ihbar tazminatı almaya hak kazandı

Ekonomi 21.05.2022, 14:44 21.05.2022, 15:04
Abone ol
Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal karar: Tazminata hak kazandı

Gaziantep'te yaşayan D.Ö., 2019 yılında bir temizlik firmasında işçi olarak çalışmaya başladı. 10 ay 11 gün iş yerinde çalışan D.Ö., firma tarafından 2020 yılının Nisan ayında ücretsiz izne gönderildi. D.Ö., 60 günlük ücretsiz izninin tamamlanmasının ardından işten çıkarıldı. D.Ö., firmaya tazminat davası açtı.

1 YILINI TAMAMLAMADIĞI İÇİN TAZMİNAT HAKKINA SAHİP OLMADIĞINI BELİRTEREK İTİRAZDA BULUNULDU

Temizlik şirketi yetkilileri, D.Ö.’nün 1 yılını tamamlamadığı için tazminat hakkına sahip olmadığını belirterek, davanın görüldüğü 4'üncü İş Mahkemesi’ne itiraz etti. D.Ö.'nın avukatı Abdulkadir Akıllar ise işçinin salgın süresinde gönderildiği 60 günlük ücretsiz iznin zorunlu hallere tabi olduğunu ifade ederek, bu sürenin müvekkilinin çalışma gününden sayılmasını talep etti. 

MAHKEME DAVACININ KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ALMASINA HÜKMETTİ 

Gaziantep 4'üncü İş Mahkemesi, davacıya yapılan herhangi bir kısa çalışma ödeneği bulunmadığını ve pandemi gibi zorunlu haller sebebi ile ücretsiz izne gönderilen işçilerin bu sürede keyfi nedenle çalışmama durumları olmadığından, davacıya pandemi nedeniyle ücretsiz izin olarak kullandırıldığı belirtilen 60 günlük sürenin işçinin hizmet süresine dahil edildiğini, bu nedenle de davacının toplamda 1 yıl 11 gün çalışma gününün bulunduğun tespit edildiğine karar vererek, kıdem ve ihbar tazminatı almasına hükmetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!