Yandex Metrica

Türkiye'de çıkartılıyor! Yeraltı hazinesinin değeri göz kamaştırıcı

Türkiye'de çıkartılıyor! Yeraltı hazinesinin değeri göz kamaştırıcı

Eskişehir'in Kırka, Kütahya'nın Emet, Balıkesir'in Bigadiç, Bursa'nın Kestelek ilçesinde dünya bor rezervinin yüzde 73'ü mevcut. Dünyanın bor ihtiyacını karşılayan Türkiye, pazar payında liderliğini sürdürüyor.  

Ekonomi

14.05.2024, 13:18

Türkiye'nin dünya bor rezervlerinin %73'üne sahip olduğu biliniyor. Keşfedilen bor yatakları Eskişehir – Kırka, Kütahya- Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa-Kestelek bölgelerinde bulunmaktadır. Dünya ihtiyacının yüzde 63'ünü karşılayan Türkiye, liderliğini 2023 yılında da kimseye kaptırmadı.

Rezerv açısından Türkiye'de en çok bulunan bor minarelleri arasında Tinkal ve Kolemanit yer alıyor. Tinkal yatakları Eskişehir, Kırka'da kolemanit yatakları ise Kütahya, Emet, Balıkesir Bigadiç ve Bursa Kestelek'te bulunuyor. 

Bakanlıktan son dakika duyurusu: E-devlet üzerinden başvurmanız yeterli! Geçinemeyen ailelere 7.608 TL destek! Bakanlıktan son dakika duyurusu: E-devlet üzerinden başvurmanız yeterli! Geçinemeyen ailelere... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİ HAZİNESİ

Bor ürünleri Türkiye'de yüzde 36 cam, yüzde 31 seramik, yüzde 9 temizlik, yüzde 7 tarım, yüzde 4 tutkal ve yüzde 14 pay ile çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Türkiye'de çıkartılan bor, uluslararası alanda ülkemizin prestijli bir konuma yükselmesine imkan sağlamakta.

Ekonomik ve stratejik değer konusundan Türkiye'nin en değerli madeni bor olarak belirtilmekte. Türkiye'nin bor rezervlerinin ise 600 milyon tondan fazla olduğu düşünülüyor. Yapılan ölçümlerde çıkan sonuçlara göre Türkiye, dünya bor rezervinin yüzde 73'üne sahip. Uzmanlar ise henüz keşfedilmemiş bor madenlerinin olduğunun düşüncesinde.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Loading