banner2

Tarım ve Orman Bakanı 'Hayırlı olsun' diyerek duyurdu! 81 ilde başlatılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazilerin, tarımsal üretime kazandırılması için proje başlattıklarını duyurdu.

Ekonomi 29.01.2023, 00:11 29.01.2023, 00:23
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı 'Hayırlı olsun' diyerek duyurdu! 81 ilde başlatılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "81 ilimizde tarım arazilerinin etkin kullanımı ile bitkisel üretimin geliştirilmesine yönelik projeler başlatıyoruz. Proje kapsamında belirlenen yatırım konularında, il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce hazırlanan projelere, toplam proje bedelinin azami yüzde 75'ini Bakanlığımızca hibe olarak vereceğiz." ifadelerine yer verdi. 

BOŞ BIRAKILAN ARAZİLER TARIMSAL ÜRETİM İÇİN KULLANILACAK 

Bakanlık, "Proje ile boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazilerin, tarımsal üretime kazandırılması. İklim değişikliğini dikkate alarak, uygun çeşitlerle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi. İşlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde, katma değeri yüksek bitki türlerinin Üretiminin artırılması. Hasat sonrası kayıpları azaltmak ve katma değeri artırmak amacıyla birincil üretim sonrası kurutma veya isleme tesislerinin artırılması ve doğal ekolojilerinde var olan bitki türlerinin aşılama, çeşit değişimi ve benzeri teknik uygulamalarla birim alandan elde edilen veriminin artırılması hedefleniyor." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!