DOLAR
13.82 1.17
EURO
15.64 0.85
ALTIN
787.24 1.38
BIST
1,909.06 1.54

Son dakika! Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon açıklaması

Son dakika haberi... Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon hakkında kritik bir açıklama yaptı.

Ekonomi 26.11.2021, 10:41 26.11.2021, 11:50
Son dakika! Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan dikkat çeken enflasyon açıklaması geldi. Kavcıoğlu, "TCMB , fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" dedi.

KREDİ BÜYÜMESİ MERKEZ BANKASI'NIN RADARINDA 

Merkez Bankası Başkanı Şahan Kavcıoğlu, cari denge ve enflasyon görünümü için önem arz eden bireysel kredi büyümesine yönelik güçlendirilen makroihtiyati çerçevenin etkilerinin yakından takip edildiğini ifade etti. 

Kavcıoğlu, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini bildirdi. 

"DÖVİZ REZERVLERİNDEKİ ARTIŞ FİNANSAL İKTİKRARI OLUMLU ETKİLEYECEK"

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamada, "Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!