banner2

Son dakika: Erken emeklilikte sona gelindi! Bu tarihte yürürlüğe girecek

Milyonlarca vatandaşın gündeminde yıl sonunda düzenlemesi yapılacak olan EYT çalışmaları bulunuyor. Diğer yandan EYT yasasının çıkması halinde çalışmaya devam edecek vatandaşların ne yapması gerektiği de merak ediliyor. SGK'nın o belgesine dikkat edilmesi gerekiyor. İşte detaylar...

Ekonomi 01.11.2022, 11:32
Abone ol
Son dakika: Erken emeklilikte sona gelindi! Bu tarihte yürürlüğe girecek

EYT yasasına ilişkin yapılan düzenlemede sona gelindi. Milyonlarca vatandaş EYT ile ilgili son dakika gelişmelerini takip ederken, aralık ayında son halini alarak netleşeceği ve 2023 yılının ocak ayında yürürlüğe gireceği bildirildi. 

Milyonlarca kişiye emeklilik kapısı açacak düzenleme sonrasında iş hayatında da yeni düzenlemeler olacak. Emekli olanların bazıları çalışmaya devam edecek. Bu kapsamda da merak edilen sorular var. Bunlardan ilki ‘Emekli maaşı için işten ayrılmak gerekiyor mu?’ sorusu.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) geçen yıl Resmi Gazete’de yayımladığı bir karar, çalışanın işten ayrılmadan emekli maaşını bağlatabileceği şeklinde yorumlanmıştı.

İKİ SAYFALIK GENELGE YAYINLANDI 

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), AYM’nin kararı üzerine tereddütleri gidermek için iki sayfalık genelge yayımlamıştı. Genelgede ‘yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için sigortalının çalıştığı işten ayrılması ve yazılı istekte bulunması şarttır’ hükmünün uygulandığına dikkat çekildi.

Özetle, EYT düzenlemesiyle emeklilik hakkı elde edenlerin işten ayrılmaları gerekecek.

ÇALIŞANLARIN İŞTEN AYRILMASI GEREKİYOR 

İşten ayrılmadan önce SGK’dan ‘emekli olabilir’ yazısı alınacak ve işverene verilecek. Daha sonra kıdem ve tüm haklar alınarak işle ilişik kesilecek.

Ardından SGK’ya emeklilik dilekçesi verilecek. Eğer çalışan işine devam edecekse bir iki gün sonra destek primine tabi olarak, SGK’ya işe giriş bildirgesi verilecek. Bu durumda çalışmasına destek primine tabi olarak devam edecek.

Destek primi emeklinin maaşında bir azalmaya neden olmuyor. Aksine hem emekli aylığını alıyor, hem de çalıştığı işyerinden ücretini alıyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!