banner2

Son dakika: Emekliyi sevince boğan haber! En düşük emekli maaşı 3.325 TL oluyor 

Temmuz ayı yaklaştıkça emekliler gelecek ek zam haberini merakla bekliyor. 6 aylık sürenin ardından emekli maaşlarının ne kadar zamlanacağı milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisinin gündeminde. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte son bilgiler...

Ekonomi 17.06.2022, 18:10 17.06.2022, 18:11
Abone ol
Son dakika: Emekliyi sevince boğan haber! En düşük emekli maaşı 3.325 TL oluyor 

6 aylık enflasyon rakamlarına bakılarak yapılan emekli ve memur zammı için yeni detaylar ortaya çıktı. Uygulanacak zam tutarı yüzde 35'in üzerinde olacak. 

Peki SSK ve BAĞKUR emeklisi için en düşük emekli maaşı belirlendi mi? En düşük maaş kaç TL olacak? 

5 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 35,64

Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi Mayıs ayı ile birlikte 931,76'ya çıktı. Bu değişim 5 aylık enflasyon oranının yüzde 35,64 olarak gerçekleşmesini sağladı.

TÜİK'in geçen ay açıkladığı rakamlara göre dört aylık enflasyon oranı ise yüzde 31,71 olmuştu. Mayıs ayı enflasyon rakamlarıyla beraber emekliler ve memurlar için ilk 5 aylık oranlar da kesinleşmiş oldu.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ NE KADAR?

Merkez Bankası'nın Haziran ayı enflasyon beklenti anketi verilerine göre; bir hesaplama yapıldığında 6 aylık enflasyon oranının ise yüzde 39,67 olacağı hesaplanıyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklisine Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez maaş artışı yapılıyor. Bu artışlar enflasyon oranında gerçekleştiriliyor. Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor.

Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacak.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verisi ışığında en düşük SSK ve BAĞKUR emekli maaşının 3325 TL olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!