banner2

Son dakika: Asgari ücretli çalışan havalara uçacak! Zam oranı ilk kez bu kadar detaylı hesaplandı

2023 asgari ücret zammının belirlenmesi için yapılacak toplantılar yakında başlıyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışan yeni zam sonrası maaşlarının 9 bin TL ve üstü olmasını beklerken asgari ücretin nasıl yükseltileceği belli oldu. İşte detaylar...

Ekonomi 24.11.2022, 10:28
Abone ol
Son dakika: Asgari ücretli çalışan havalara uçacak! Zam oranı ilk kez bu kadar detaylı hesaplandı

Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği 2023 asgari ücret zammı için toplantıların başlamasına sayılı günler kaldı. Komisyon toplantısında işçi ve işveren sendikaları bir araya gelirken bir yandan da anket çalışmaları yapıldı. 

Söz konusu yeni zam ile çalışanlar enflasyona karşı korunurken refah payını da yeni zam ile belirleyecekler. 

ANKET ÇALIŞMALARI YAPILDI 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık başındaki randevu öncesinde ilk hazırlıklara başladı. Bakanlık, 81 ilde yaptığı anket çalışmaları ile işçi ve işverenlere yeni tutarın ne olması konusunda nabız tutarken, masaya bu istekleri içeren dosya ile oturacak. Öte yandan kulislerde konuşulanlara göre, komisyon öncesinde de taraflar arasında diyalog yaşanıyor. Asgari ücret taraflarının ara ara görüştüğü, çeşitli istişareler yaptığı belirtiliyor.

ZAMLI ASGARİ ÜCRET ŞUBAT AYINDA ÖDENECEK 

Asgari ücrette yaşanacak artışın enflasyonun üzerinde bir artış olacağı öngörülürken, artışın yüzdesi konusunda ise kulislerde değişik rakamlar konuşuluyor. Çıtanın işçi ve işveren arasında yaşanacak pazarlık ile ve hükümetin geçmiş dönemde olduğu gibi vergi feragatlarıyla yükseğe taşınabileceği de iddia ediliyor. Öte yandan asgari ücrette refah payının da belirlenecek ücrete yansıyacağı belirtiliyor. Yıllık enflasyonun üzerinde bir artışın yaşanıp işçinin enflasyonun üstünde bir zam oranı ile şubat ayında maaşını alması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!