banner2

Son dakika: Apple alacaklara kötü haber! Artık çok zor olacak

Appe'ın en büyük tedarikçisinin üretim sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Tedarikçi Foxconn'un kapalı döngü sistemine girdiği ve işçilerin fabrikadan kaçtığı belirtilirken iPhone üretiminin yüzde 30'a kadar düşebileceği konuşuluyor. İşte detaylar...

Ekonomi 02.11.2022, 17:12
Abone ol
Son dakika: Apple alacaklara kötü haber! Artık çok zor olacak

Apple'ın en büyük tedarikçisi Foxconn'un Çin’in Zhengzhou kentinde bulunan fabrikası kapalı döngü sistemine girdi. Kötü koşullar altında çalışan işçiler ise fabrikadan kaçmaya başladı. Bu durumun iPhone üretimi dolayısıyla da tedariği konusunda olumsuz etki yaratması bekleniyor.

iPHONE ÜRETİMİ YÜZDE 30'A DÜŞEBİLİR

Foxconn’da çalışan 200.000 işçinin fabrikanın kapalı döngü sistemine girmesiyle birlikte kaçmaya başladığı iddia edildi. Hatta bu anlara ait olduğu öne sürülen videolar da bazı sosyal medya platformlarında paylaşıldı. Görüntülerde işçilerin, tellerden çıkarak fabrikanın kampüsünden kaçmaya çalıştığı görüldü. Fakat bu videoların gerçek olduğuna dair bir kanıt henüz ortada yok. Foxconn’un yaşadığı bu sorunlardan ötürü iPhone üretiminin yüzde 30’a kadar düşmesi bekleniyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde ise önümüzdeki ay iPhone tedariğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

DÜNYA ÇAPINDAKİ SEVKİYATIN YÜZDE 70'İNİ KARŞILIYOR

Reuters’a konuşan bir Foxconn elemanı, Apple’ın bu açığı kapatması için Shenzhen kentindeki başka bir fabrikasında üretimi artırdığını açıkladı. Foxconn yaptığı açıklamada durumu kontrol altına aldığını ve üretim sorunu oluşmaması adına diğer tesislerle birlikte iş birliği içinde olduklarını belirtti. Apple’ın en büyük iPhone üreticisi olan Foxconn, dünya çapındaki sevkiyatların yüzde 70’lik kısmını karşılıyor. Apple ise henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

İŞÇİLERE İYİLEŞTİRME MÜJDESİ

Foxconn ek olarak işçiler için yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirme sözünü verdiği bir bildiri yayınladı. Bu bildiride 1 Kasım’dan sonra yeni kantinler açacağını, tıbbi bakım malzemesi dağıtacağını ve Covid’e yakalanan işçiler için de daha kaliteli yemekler sunacağını belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!