banner2

SGK'dan çalışmayan kadınlar kararı! Başvuru yapan herkese her ay 2500 TL ödenecek

Yıllarca çalışarak emekli olmanın hayalini kuran vatandaşların yanısıra SGK tarafından belirlenen bazı kriterler ile ev hanımları da emeklilik hakkında sahip olabiliyor.

Ekonomi 27.04.2022, 15:46
Abone ol
SGK'dan çalışmayan kadınlar kararı! Başvuru yapan herkese her ay 2500 TL ödenecek

SGK tarafından yapılan açıklamada emeklilik hakkı isteyen ev hanımlarının mağdur edilmemesi için sadece ev hanımları özel bir hizmet geliştirdi. 

Açıklamada iki ayrı başlık altında belirlenmiş olan şartları sağlayan tüm ev hanımlarına, emekli olma hakkı tanındığı ifade edildi. SGK emekli olmak isteyen ancak kurum tarafından belirlenmiş olan 3 ana emeklilik şartını yerine getiremeyen ev hanımları için vergisiz esnaflık yöntemi ile emekli olma hakkı verirken bu kapsamda hizmet sunmak için dükkan kiralmayan, hizmetlerini adreslere ulaştırmak için ticari bir araç satın almayan ve kendisi dışında bir çalışanı olmayan tüm ev hanımlarına, esnaf muafiyetinden faydalanma hakkı verildiği ifade edildi. 

BAŞVURU KAĞITLARI SGK'YA VERİLMELİ 

Evde üretim yaparak geçimini sağlayan ve bu sayede de emekli olmak isteyen ev hanımlarının yapması gerekenler de paylaşıldı. Buna göre kadınların, vergi dairelerine başvuru yapmaları ve esnaf muafiyet belgesi almaları gerektiği belirtilerek bu belgeyi SGK’ya ibraz eden tüm ev hanımları, 24 günlük prim ödemesi karşılığında 30 günlük sigortalı olarak değerlendirildiği paylaşıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!