Resmi Gazetede yayımlandı! Bakanlık toplu taşımaya verilen destekleri artırdı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı açıklamada, İstanbul ve Ankara'da toplu taşıma araçlarına ödenen aylık desteği, 1330 TL'den 1995 TL'ye, büyükşehir belediyelerinde ise 1000 TL'den 1500 TL'ye çıkarıldığını belirtti.

Ekonomi 06.04.2022, 14:50
Resmi Gazetede yayımlandı! Bakanlık toplu taşımaya verilen destekleri artırdı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan "Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazetede yayımlandı. 

Söz konusu yönetmelik hakkında açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ücretsiz seyahat hakkında 65 yaş üzeri yaşlılar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olanlar ve şehit yakınları ile gazilerin yararlandığını ifade etti. 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA VERİLEN DESTEK ARTIRILDI 

Bakan Derya Yanık açıklamasında, "Engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesini artırdık. Yaptığımız değişiklikle, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 1000 TL olan desteği 1.500 TL’ye, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.330 TL desteği 1.995 TL’ye çıkardık. Büyükşehir belediyesi olan diğer illerde ise şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1000 TL destek 1.500 TL’ye, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 800 TL’lik desteği ise 1.200 TL’ye yükselttik." ifadelerine yer verdi. 

7 YILDA 1 MİLYAR 278 MİLYON TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILDI 

Yanık, söz konusu haktan yararlanacak vatandaşlar için çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, "Ücretsiz seyahat hakkı kapsamında gelir desteği ödemeleri çerçevesinde geçen yıl 222 milyon 648 bin TL ödenek aktardık. Bu kapsamda 2015 yılından itibaren 2022 yılı şubat ayı dahil olmak üzere toplamda 1 milyar 278 milyon 41 bin TL ödeme yaptık. Bakanlık olarak mevcut gereksinim durumunu gözeterek sunulan hizmetlerimizin kalitesini korumayı hedefliyoruz" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!