banner2

Milyonlar bu haberi bekliyor! Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret nasıl belirlenecek? İşte masada konuşulan rakamlar...

Asgari ücret zammı için herkes Temmuza ayında gelecek haberi bekliyor. Seçimler geride kaldı Cumhurbaşkanı Erdoğan sandıktan zaferle çıktı. Vatandaşlar seçimden asgari ücrete yapılacak zam oranını merak ediyor.

Ekonomi 01.06.2023, 16:43 01.06.2023, 17:09
Abone ol
Milyonlar bu haberi bekliyor! Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret nasıl belirlenecek? İşte masada konuşulan rakamlar...

Asgari ücrete ara zam yapılacak. İşçi, işveren ve hükümetten oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni hükümetin kurulması sonrası toplanacak. Yıl başında hem TL hem de döviz bazlı rekor kıran asgari ücret temmuzda yeni rekorunu kıracak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 

Peki Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret nasıl belirlenecek? Temmuzda asgari ücret ne olur, refah payı ve ek zam yapılır mı? Merak edilen tüm soruların cevaplarını sosyal güvenlik uzmanı Murat Bal değerlendirdi.
Bal'ın öne çıkan sözleri:

"ASGARİ ÜCRETİN DEĞİŞMESİ BİRÇOK UNSURU ETKİLEYECEK"

"Asgari ücret şu anda Türkiye'de toplam çalışanların yüzde 40 ve 45'ine tekabül ediyor. Bunun yanında asgari ücretin değişmesi birçok unsuru direk veya dolaylı olarak etkiliyor. Borçlanmalardan asgari ücret harici maaş alan insanlardan aylıklardan işte bunların hepsini aslında belirleyen baz asgari ücret oluyor. İşte tüm insanlar bu yüzden asgari ücreti sürekli olarak takip ediyor.

NE KADAR OLACAĞI VATANDAŞALAR TARAFINDAN MERAK EDİLİYOR 

Tabi buna paralel olarak asgari ücretin kaç para olacağı çok merak ediliyor. Bununla ilgili olarak bir tablo yaptık. 2022 yılında asgari ücret net olarak 5 bin 500 TL brüt olarak 6 bin 471 lira şeklindeydi. 2023 Ocak ayında yüzde 54,5 zamla net olarak 8 bin 506 TL'ye brüt olarak ise 10 bin 8 TL'ye çıktı. Şu anda uygulanan asgari ücret seviyesi budur.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRETİ OLACAK 

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak olan güncellemede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 500 dolar seviyesine geleceğini ve cumhuriyet tarihinin en yüksek asgari ücreti olacağına dair bir sinyal verdi.

ENFLASYON VERİLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINACAK 

Bugün itibariyle 4 aylık gerçekleşen enflasyon 15.21 seyrinde 2 ayda enflasyon tahmini olarak 5-7 gibi olacak. Toplam olarak 6 aylık değişimde yüzde 20-22 seviyelerinde olacak diye tahminlerimiz var. Burada refah payı da yaklaşık olarak yüzde 10 civarında olacak.Yani yüzde 30-32 arasında bizim beklentimiz var. Tabi hazırladığımız tablodan hesaplarımızı yüzde 25'ten başlattık. Eğer asgari ücrete yüzde 25 zam gelirse net olarak 10 bin 632 TL brüt olarak 12 bin 510 TL olacak.

ERDOĞAN BEKLENTİNİN ÜZERİNDE BİR RAKAM AÇIKLADI 

Eğer ki asgari ücret yüzde 30 zam gelirse 11 bin 57 TL olacak ve bu durumda brüt asgari ücret 13 bin 10 TL'ye yükselecek. Yüzde 35'lik bir zam durumunda net asgari ücret 11 bin 483 TL'ye brüt asgari ücret 13 bin 510 TL çıkacak. Burada tabi asgari ücretin ne kadar olacağını etkileyen bir enflasyon oranımız var. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın refah payı eklemesi var. Burada önemli bir etken çünkü geçen sene Cumhurbaşkanı Erdoğan beklentinin üzerinde bir rakam açıklamıştı.Eğer ki hükümet sene sonu enflasyon hedefini tutturursa burada yapılacak artışın çok ciddi bir anlamı olacak. İnsanlar reel gelirlerini artırmış olacaklar. Burada enflasyon beklenenin üzerinde gelirse yine asgari ücrete güncellemeler olacaktır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!