banner2

Memura ZAM müjdesi! Memur maaşlarında kritik oran netleşti! En düşük memur maaşı ne kadar olacak? ZAM kapıda

Memur maaşlarına zam için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük memur maaşlarının 22 bin TL olacağı yönünde bir açıklama yapmıştı. Memurlar tarafından sevinçle karşılanan bu durumun ardından, zamda kritik oran olan 5 aylık enflasyon farkı da belli oldu. Peki en düşük memur maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Ekonomi 05.06.2023, 13:49 05.06.2023, 13:51
Abone ol
Memura ZAM müjdesi! Memur maaşlarında kritik oran netleşti! En düşük memur maaşı ne kadar olacak? ZAM kapıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecinde yaptığı açıklamada, en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını açıklamıştı. Bu açıklama memurlar tarafından büyük bir sevinçle karşılanırken TÜİK tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamları da açıklandı. 

Enflasyon rakamlarıyla birlikte, memur maaşı ve emekli maaşı için belirleyici oran olan 5 aylık enflasyon farkı netlik kazandı. 

MEMUR 5 AYLIK ZAM ORANI BELLİ OLDU

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 5 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Kesin oran Temmuz ayı başında açıklanacak Haziran ayı enflasyonu ile netleşecek.

Buna göre:

  • 5 aylık enflasyon oranı: Yüzde 15,26
  • 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 15,26
  • Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
  • Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
  • 5 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 7,26
  • 5 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 13,26

MEMUR MAAŞLARINA EK ZAM GELECEK Mİ?

Memur maaşlarına Temmuz ayında ek zam yapılacak. Memur maaş zammı enflasyon farkı ve refah payı ile belirlenecek. En düşük memur maaşı mevcutta 12 bin 632 lira seviyesinde. Bu tutarın 22 bin TL'ye çıkartılması halinde en düşük memur maaşına yüzde 74 oranında zam yapılmış olacak.

YÜZDE 8 TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Memur maaşlarındaki enflasyon farkı ocak ayında yapılan yüzde 8 toplu sözleşme zammı üzerinden hesaplanacak. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ise enflasyon oranında zam yapılacak.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!