banner2

Marketlerde etiketler günlük değil saatlik değişiyor! Oluşan fiyat farkları pes dedirtti!

Dolar kurundaki artışı yahut piyasadaki oynaklığı bahane eden bazı marketler ürün fiyatlarını günlük değil artık saatte bir değiştirir oldu. Vatandaşlar mantık kurallarıyla açıklanamayacak o etiketleri sosyal medyada ifşa etti.

Ekonomi 07.12.2021, 11:19 07.12.2021, 12:22
Abone ol
Marketlerde etiketler günlük değil saatlik değişiyor! Oluşan fiyat farkları pes dedirtti!

Döviz kurlarındaki dalgalanmayı bahane eden bazı marketler ürün fiyatlarını artık günlük değil, saatlik artırıyor. Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında değer kaybı oranıyla hiçbir ilgisi bulunmayan bu durum, milyonlarca vatandaş tarafından sorgulanıyor. "Piyasada belirsizlik var" diyerek temel tüketim maddelerinden ettikleri kârları rekor seviyeye taşıyanlara müdahale edilmesi bekleniyor. Zira etiketlerdeki oynaklık mantık kurallarıyla açıklanabilecek gibi değil...

Sosyal medyada binlerce vatandaş, ürün fiyatlarına ilişkin karşılaştıkları manzarayı görselleriyle paylaşarak bu olağan dışı sürece ışık tuttu. 

AYNI GÜN AYNI ÜRÜN: 87'DEN 127'YE

4 Aralık 2021 tarihinde çekilen fotoğrafa göre, zincir marketlerden birinde 'ALO' marka 10 kilogramlık toz deterjanın fiyatı saatler içerisinde yüzde 44 oranında arttı. 87,90 TL'den satılan ürün, birkaç saat içerisinde yeni etiketlerle birlikte tam 127,5 TL oldu. 

ALTIN YA DA DÖVİZ BU KADAR ARTMADI

Bir başka markette vatandaşın çektiği fotoğrafta ise BİNGO marka 4 litrelik sıvı çamaşır deterjanının 20 gün içerisinde yüzde 59 oranında değerlendiği görülüyor. Döviz, enflasyon ya da altın fiyatlarıyla açıklanamayacak olayda ürünün üzerine önce 43,95 TL, sonra da 69,95 TL'lik etiket konulmuş. 

AYNI ÇİKOLATA NEREDEYSE 4 KATI

Fiskobirlik'in NUGA markalı kakaolu fındık kremasında yaşananlar, durumun ne kadar oynak hale geldiğinin başka bir kanıtı. Bir vatandaş Çiçek Sepeti adlı sitede bu ürünün kargo dahil 91,66 TL olduğunu kayda geçirmiş. Oysa aynı ürün Cengizler Market sitesinde 27,5 TL. Buna kargo fiyatını da eklediğimizde karşımıza çıkan rakam en fazla 40 TL oluyor. İki site arasındaki bu muazzam fiyat farkının neden kaynaklandığını kimse bilmiyor. 

BÜTÜN BUNLAR İKİ SAAT İÇİNDE OLDU

6 Aralık tarihinde bir zincir markette 5 litrelik Yudum ayçiçek yağına gelen 'saatlik zam' da sosyal medyada en çok paylaşılan görsellerden biri oldu. İki saat önce 119 TL'den satılan yağın fiyatı önce 129,9'a, ardından 134,9'a yükseliverdi. 

BU FARKIN ASIL NEDENİ NE? 

'Bu kadar da olmaz' dedirten bir manzara da zincir marketlerle yerel marketler arasındaki fiyat farklarında yaşanıyor. A101 marketin internet sitesinde 500 gramlık TORKU helva 25,90'a satılırken aynı ürün Onur Market sitesinde 9,99 TL.

Benzer durum, dev zincir marketler arasında bile geçerli. Bu marketlerin birinde 36,9 TL'ye satılan Seyidoğlu marka tahinin kilosu başka bir zincir markette 54,9 olarak görülüyor. 

109, 149, 186... KURAL YOK, SINIR YOK

Etikette ani fırlamanın ve marketler arası oynaklığın yaşandığı bir başka ürün ise Fairy marka bulaşık makinesi deterjanı oldu. İnternet siteleri arasında en düşük fiyatları gösteren Akakçe portalı bu ürünün 100 kapsüllüsü için 109,9 TL fiyat bulurken, aynı ürünün başka bir sitede 149,9 TL'ye fırladığı görülüyor. Sözkonusu kapsül deterjanı internetten değil de marketten almak isterseniz 4 Aralık itibariyle tam 186 TL 25 kuruş ödemeniz gerekiyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!