banner2

Kuyumculardan son dakika gram altın açıklaması: Yükseliş bu tarihe kadar devam edecek! Yeni alım yapacaklar dikkat

Altın fiyatları ABD'deki banka iflaslarıyla bir anda fırlarken ons altın 2 bin dolar bandına yaklaştı. Rekor kıran altın fiyatları için kuyumculardan kritik tahminler geldi. İşte o çarpıcı tahminler...

Ekonomi 21.03.2023, 13:19
Abone ol
Kuyumculardan son dakika gram altın açıklaması: Yükseliş bu tarihe kadar devam edecek! Yeni alım yapacaklar dikkat

Altın fiyatları yeni haftaya FED politikaları ve ABD'deki banka iflasları nedeniyle ükselişle başladı. Ons altın 2 bin dolar seviyesine yaklaşarak yılın en yüksek seviyesini gördü. Kuyumculardan konuya ilşkşn kritik açıklamalar geldi.

FED'İN 25 BAZ PUANLIK ARTIRIMA DAHA YAKIN OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Ünlü & Co / DAHA tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadelere yer verildi: 

UBS-Credit Suisse anlaşması Avrupa’da endişeleri tamamen ortadan kaldırmasa da önemli ölçüde hafifletmiş durumda. Yaşanan sıkıntılar merkez bankalarına ilişkin beklentilerin netleşmesine ise çok fazla izin vermiyor. Bu kapsamda bankacılık sektöründeki problemlere karşın ECB’nin para politikasından taviz vermeyerek 50 baz puanlık artırım yapmasının ardından gözler bugün başlayıp yarın sonuçlanacak olan Fed toplantısına çevrilmiş durumda.

Beklentiler sıklıkla değişse de toplantıda Fed’in 25 baz puanlık artırıma daha yakın olduğu düşünülüyor. Hem faiz artırımının boyutuna hem de Merkez Bankası’nın makroekonomik tahminlerinin ne yönde değişeceğine dair soru işaretlerini düşünürsek varlık fiyatları iyimser tarafta kalmaya çalışabilecek olsa da FOMC toplantısı öncesinde net bir trend yakalanması kolay olmayacaktır.

DOLARDA KÜRESEL ÇAPTA RAHATLAMA YAŞANIYOR

QNB Finansinvest tarafından yapılan dolar analizinde ise şu ifadelere yer verildi: 

Dolarda küresel çapta rahatlama yaşanırken, dolar kurunda kademeli yükseliş eğilimi korunuyor. Dolar kuru19,00 olan psikolojik seviyenin üzerine yönelim sonrasında destek oluşturma çabasına devam ediyor. Kurda bu seviyenin üzerinde 19,10 direnç konumunda. 19,00’un altında 18,93 ise ilk planda destek olarak izlenebilir.

PANİK SATIŞINA YÖNELMEYİN

Eskişehir’de kuyumcu olan Emre Öztürk ise vatandaşın oluşabilecek düşüşlere karşı panik satışına yönelmemesi gerektiğini belirterek, “Düşüş kısa süreli olur ve altın tekrar toparlanarak yükselişe geçecektir” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!