Kripto paraya yeni düzenleme! Devlet garantisi geliyor ek vergi de olmayacak

AK Parti yönetimi, kripto paraya iki ayaklı yasal çerçeve oluşturmaya hazırlanıyor. İlk ayakta yerel borsaları denetlenebilir hale getirecek ve kullanıcıya devlet güvencesi verecek. 2. ayakta ise finansal zemin hazırlanacak. Ek vergi de olmayacak. İşte yeni düzenlemenin tüm detayları...

Ekonomi 06.01.2022, 08:48 06.01.2022, 09:09
Abone ol
Kripto paraya yeni düzenleme! Devlet garantisi geliyor ek vergi de olmayacak

Kripto para yasası ile ilgili çalışmalarını sürdüren ve dünya örneklerini inceleyen AK Parti kurmayları çalışmaya hız verdi. Parti kurmayları, kripto paraya iki ayaklı yasal çerçeve oluşturulacağını belirtiyor.

İKİ AYAKLI YENİ DÜZENLEME

Miliyet'te yer alan habere göre; bu iki ayağın ilki, yerel borsaların şeffaf, güvenli ve denetlenebilir hale getirilmesi ve orada işlem yapan kullanıcıların devlet tarafından korunması olacak. İkincisi ise bu işlemlerin niteliğine uygun finans zemininin hazırlanması olacak.

VERGİLENDİRME OLMAYACAK

"Devlet kripto paraya yüzde 40 vergi getirecek" iddiaları ise kesinlikle yalan. Vergilendirme olmayacak. Ama ortada bir işlem hacmi varsa diğer bütün işlemler nasıl vergilendiriliyorsa bunda da durum aynı olacak.

MERCEK ALTINA LINAN ÜLKELER

Öte yandan AK Parti kurmayları, İngiltere, Japonya ve ABD'nin kripto para alanındaki yasal düzenlemelerini dikkatli bir şekilde inceliyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!