banner2

Kredi notu nasıl öğrenilir, kredi notuna nasıl yükselir? En iyi kredi notu nedir? Findex kredi notu öğren

Kredi ihtiyacı olan bazı vatandaşlar, kredi başvurusunda bulunsalar da bankalar tarafından olumsuz yanıtla karşılaşabiliyor. Bunu etkileyen sebep de kredi notunuzun düşük olması. Bankalar bazı durumlarda ise kredi notu düşük olsa da inisiyatif kullanarak kredi verebiliyor. Peki Kredi notu nasıl öğrenilir, kredi notuna nasıl bakılır? En iyi kredi notu nedir? sorularının cevapları haberimizde.

Ekonomi 30.01.2023, 16:06
Abone ol
Kredi notu nasıl öğrenilir, kredi notuna nasıl yükselir? En iyi kredi notu nedir? Findex kredi notu öğren

Kredi notu kişilerin ve işletmelerin, bankalarla yapılan işlemler sonucu ortaya çıkan durumunuza dair artı ve eksi olarak puanlanan sayısal bir değer olarak ifade ediliyor. Bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı limitinizin olduğu, risk bakiyenizin ne kadar olduğu, ödeme performansınızın nasıl olduğu gibi bilgileri içeriyor ve kredibilitenizi gösteriyor.kredi notu ile merak edilen detaylar..

KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

Kredi notunuza banka şubelerinden ya da Findeks'in internet sitesi üzerinden, belli bir ücret karşılığında (yaklaşık 5,5 TL + KDV) rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

KREDİ PUANI NASIL YÜKSELTİLİR?

'İnsanlar kredi çekmek istiyorlar. Kredi çekmek istediklerinde kredi notlarının yüksek olması gerekiyor. Çok acil krediye ihtiyaçları olabiliyor.' diyerek durumda kredi notunu yükseltebilecek yöntemlere ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Eryılmaz şu ifadeleri kullandı:

Diyelim ki bir bankadan maaş alıyorsunuz. Bu bankadan düşük limitli bir kredi kartı çıkarıp oradaki kredi kartını maaşınıza bağlayabilirsiniz. Az harcama yaparsanız, otomatik olarak da borç maaşınızdan kesileceği için düzenli bir ödemeniz olur. Son ödeme tarihinden önce öderseniz çok daha iyi olur.

EN İYİ KREDİ NOTU NEDİR?

İyi olarak nitelendirilen kredi notu 1500-1699 arasındadır ve genel olarak yakın bir geçmişte bankalarla kredi kartı ve kredi gibi finansal çalışmalarınızın düzgün olduğunu, kredi kartı ve kredi borçlarınızı ödeyebilecek yasal gelire sahip olduğunuzu ifade eder.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!