banner2

Geleceğin petrolü için Türkiye'den dev hamle! 'HyVillage' yolda

Geleceğin petrolü olarak bilinen hidrojenle ilgili Türkiye'den stratejik bir hamle geldi. Türkiye'nin hidrojen köyü 'HyVillage' ilk hidrojen saha uygulaması olması açısından kritik önem arz ediyor. Dev projenin onay süreçleri sonrasında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Ekonomi 28.01.2023, 12:20 28.01.2023, 13:43
Abone ol
Geleceğin petrolü için Türkiye'den dev hamle! 'HyVillage' yolda

Türkiye, geleceğin petrolü olarak bilinen hidrojenle ilgili dev bir projeye imza atıyor. GAZBİR-GAZMER Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Mehmet Şerif Sarıkaya, Türkiye'de ilk kez GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknolojileri Merkezi'nde gerçekleştirilen hidrojen çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ONAY SÜREÇLERİ SONRASINDA HAYATA GEÇİRİLECEK

Sarıkaya, Türkiye'nin ilk hidrojen saha uygulaması olacak "HyVillage (Hidrojen Köyü)" projesinin, onay süreçleri sonrasında hayata geçirileceğini belirterek, bunun Türkiye'de hidrojen stratejisine teknik ve mevzuat açısından yol göstermesi ve hidrojen çalışmalarının geleceğine yön vermesi açısından stratejik bir adım olduğunu söyledi.

'HYVİLLAGE' PROJESİ HİDROJEN ÇALIŞMALARININ GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Türkiye'de hidrojen stratejisine teknik ve mevzuat açısından yol göstermesi ve hidrojen çalışmalarının geleceğine yön vermesi açısından "HyVillage" projesinin önemli olduğuna işaret eden Sarıkaya, proje kapsamında doğal gaza belli oranlarda hidrojen karıştırılarak, karışım gazının konutlar, proses test laboratuvarı ve merkezi ısıtma sistemi test laboratuvarına verilmesinin amaçlandığını dile getirdi.

HİDROJEN-DOĞALGAZ KARIŞTIRMA TESTLERİ BAŞARILI SONUÇ VERDİ

Doğalgaz şebekesine hidrojen enjeksiyon çalışmaları kapsamında ikisi tamamlanmış, biri de devam eden projeler olduğunu vurgulayan Sarıkaya, "GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknolojileri Merkezi'nde test amaçlı oransal olarak ortalama yüzde 5-10-15-20'ye kadar hidrojen ile yüzde 95-90-85-80'e kadar doğal gaz karıştırıldı, test amaçlı yakıldı ve 500 saat üstü gerçekleştirilen testler sonrası başarılı sonuçlar alındı." ifadelerini kullandı.

Sarıkaya, doğal gaz sistemlerine hidrojen karıştırma projesinin sonuçlarına göre, şu anki doğal gaz iç tesisatlarında ve yakıcı cihazlarda önemli bir değişikliğe gerek kalmaksızın hidrojenin dağıtım ağlarında doğal gazla birlikte hacim olarak en fazla yüzde 20 (yüzde 6'lık doğal gaza eşdeğer) karıştırılabileceğini söyledi.

KONUTLARDA HİDROJEN KULLANIMI İÇİN BAZI DEĞİŞİKLİKLERE İHTİYAÇ VAR

Bu projenin bir diğer amacının da mevcut doğal gaz dağıtım sistemlerinde maksimum oranda hidrojen kullanım oranının belirlenmesi olduğunu vurgulayan Sarıkaya, "Bu kapsamda Türkiye'de mevcut doğalgaz dağıtım sistemlerinde herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymadan yüzde 20 oranına kadar hidrojen kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Konutlarda yüzde 100 hidrojen kullanımı için ise kombi, sayaç, ocak gibi bazı evsel cihazlarda ve altyapıda değişikliği ihtiyacımız bulunmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

2024 YILINDA TAMAMLANACAK

Aynı mühendislik ekibiyle hidrojenin sanayide kullanımına yönelik AR-GE çalışmalarının da devam ettiğini belirten Sarıkaya, şunları kaydetti:

Düşük karbonlu bir enerji geleceğinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesinde hidrojen alternatif yollar sunuyor. Özellikle karbon salımı yüksek olan ağır saniyede hidrojenin kullanılması ciddi avantajlar sunmaktadır. Ağır sanayi sektörü kaynaklı emisyonların azaltılması, daha fazla yenilenebilir elektriği doğrudan entegre etmek hidrojen ile mümkün olabilir. Bu noktada ağır sanayide hidrojen kullanımı için bazı teknik dönüşümlere ihtiyaç vardır. Bu kapsamda yürütmüş olduğumuz sanayide hidrojen kullanım projesi ile orta basınç şartlarında belirli oranlarda hidrojeni doğal gazla karıştırarak elde edilen kompozit gazın, sanayide kullanılan gaz ekipmanlarında ve endüstriyel yakıcılarda kullanımına yönelik gerekli testleri gerçekleştiriyoruz. Mevcut endüstriyel yanma ekipmanında önemli değişiklikler gerektirmeden hidrojen ve doğal gaz karışımının kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu AR-GE projemizi de 2024 yılında tamamlamayı planlıyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!