banner2

EYT’de staj ve çıraklık düzenlemesi: Müjdeyi duyurdular: Sigortaya dahil edilecekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yılın sonunda duyurduğu müjde ile yapılan düzenleme sonucunda 2 milyondan fazla vatandaş EYT düzenlemesi emekli oldu. Staj ve çıraklık mağdurları ise düzenleme bekliyor.

Ekonomi 09.06.2023, 23:57
Abone ol
EYT’de staj ve çıraklık düzenlemesi: Müjdeyi duyurdular: Sigortaya dahil edilecekler

EYT düzenlemesi milyonlarca vatandaş emeklilik imkanına kavuşurken erken emeklilik imkanını araştıran milyonlarca vatandaşa beklenen haber geldi. EYT mağdurları için TBMM'de yapılan düzenleme ile Eylül 1999 öncesi girişlilere prim günlerini doldurmak şartı ile emeklilik imkanı getirildi. Bu tarihten önce girişi olanlar için yaş şartı aranmazken belirli bir prim seviyesine ulaşma şartı bulunuyor. Öte yandan staj ve çıraklıklarını Eylül 1999 öncesi yapanlarda kendilerine yönelik nir düzenleme yapılmasını bekliyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen müjdeyi açıklayarak EYT'li vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için talimat vermişti. Kahramanmaraş merkezli depremden dolayı yasalaşması biraz zaman alsa da Mart ayında Meclis'te yapılan oylama neticesinde EYT'lilere hakları tanındı. İlk etapta yaklaşık 2 milyon EYT'li nisan ayında ilk emekli maaşını alırken aynı zamanda bayram ikramiyesi almaya da hak kazandı. Prim düzenlemesine takılan diğer vatandaşlar ise yeni düzenlemeler ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Staj ve çıraklık süresinin de prim günü olarak ekleneceği konuşuluyor. Ancak, burada bazı detaylar ön plana çıkıyor. Peki, bu detaylar nelerdir? Staj ve çıraklık sigortası ile kimler emekli olmaya hak kazanacak? İşte erken emeklilik ile ilgili detaylar... 

BORÇLANMA FIRSATI SUNULACAK

1999 ve 2000 sonrası sigorta girişi olanları ilgilendiren sigorta süresi dolan ancak, eksik prim gün sayısı bulunanlar borçlanma ile emeklilik hakkını yakalamış olacak. Borçlanma ise staj ve çıraklık sigortası olanlar için uygulanacak. Konu hakkında düzenlemeler ile ilgili detaylar araştırılıyor. Söz konusu düzenleme staj ve çıraklık süreleriyle sağlık ve iş kazası sigortası primi ödenmektedir. Avukatlar için ortaya bir istisna çıkıyor. Avukatlar için ilk 6 ay mahkemelerde kalan 6 ay ise avukat yanında olmak şartı ile 1 yıllık staj sürelerini borçlanma hakkına sahip oluyor.

12 AYIK BORÇLANMA İLE FAYDALANABİLİRLER

Erken emekli olmak isteyenler için 12 aylık bir süre verilecek ve belgeleri tam olan kişiler SGK’ya giderek borçlarını ödeyip emeklilik imkanına kavuşmuş olacak. Yapılacak düzenleme ile 12 aylık borçlanma sayesinde 1999 ve 2000 sonrası girişi olanların erken emekli olma fırsatı doğacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!