banner2

EYT'deki kademeli prim günü uygulaması nasıl? EYT'de 10 gün detayı ve kod 8 ne?

Emeklilikte Yaşa Yakılanlarla ilgili yasa teklifi TBMM Başkanlığına sunulması üzerine birçok vatandaş arama motorlarında, EYT'deki kademeli prim günü uygulaması nasıl? EYT'de 10 gün detayı ve kod 8 ne? sorularına yanıt arıyor. İşte EYT hakkında tüm merak edilenler...

Ekonomi 01.02.2023, 13:03 01.02.2023, 13:05
Abone ol
EYT'deki kademeli prim günü uygulaması nasıl? EYT'de 10 gün detayı ve kod 8 ne?

Emeklilikte Yaşa Yakılanlarla ilgili yasa teklifi TBMM Başkanlığına sunulması sonrasında milyonlarca vatandaş arama motorlarında, EYT'deki kademeli prim günü uygulaması nasıl? EYT'de 10 gün detayı ve kod 8 ne? sorularına yanıt arıyor. İşte  detaylar...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi Meclis’e verildi. Kanun teklif 2 Şubat Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına gidecek. Şubat ayının ortasında ise kanun teklifinin yasalaşması düşünülüyor. Yasanın çıkması durumunda EYT şartları taşıyan vatandaşlar emeklilik başvurularını o tarihten itibaren yaparak ilk aylıklarını Mart ayında almaya hak kazanacak.

Yaş sınırı olmadan 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenlerin yararlanabileceği EYT düzenlemesinde en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak. Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek. Lakin SGK’lılar kademeli prim gününe tabi olacak. Kademeli prim günü 5 bin günden başlayarak 5 bin 975 güne kadar çıkacak. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kadınlar 7.200, erkekler ise 9.000 prim gününü doldurarak emekli olabilecek. Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek. Konuya dair gazetevatan.com’a önemli açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Emin Yılmaz, hem kademeli prim uygulaması hem de kod 8 ile ilgili bilinmeyenleri dile getirdi.

EYT'DEKİ KADEMELİ PRİM GÜNÜ UYGULAMASI NASIL?

EYT'de yaş kalktı fakat kameli günlerin hala mevzuatte mevcut olduğunu belirten Yılmaz, “Şu an Meclis'teki 4447-4759 sayılı yasalara geçici ek maddeler eklendi. Şu andaki kademeli yaş dediğimiz uygulama ise en son şeklini almış oldu. Kademeli yaş, 1999'da deprem sonrasında getirildi ve beraberinde prim günlerini 75'er gün katlamalı şekilde değiştirdi. Burada iş giriş tarihi sonrası her 1,5 yıl arasında yaş bir kademe ileri atıyor, prim günü de artı 75 katlanarak gidiyor.

Daha somut bir açıklama ile sigorta girişi üzerinden örnek veriyorum; 1980 ile 79 arasında ise 45 yaşında 5 bin günde, 1980 ile 82 arasında ise 46 yaşında 5 bin 75 günde emekli olabilecek. Yani bir yaş ileri atmış oldu, prim gününe de 75 gün eklendi. Hiyerarşik olarak bu 75'er günler, 5 binden başlayarak 5 bin 975'e kadar geliyor. Erkeklerde 44’lerden başlayıp 58'e kadar gidiyor. Kadınlarda da buna benzer bir yöntem aynı şekilde devam ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı bununla ilgili yaş haddinin kaldırıldığını duyurmuştu. Fakat prim günleri ile ilgili herhangi bir şey söylememişti. Yaş kalktı ama kademeli günler hala mevzuatta mevcut. Sivil toplum kuruluşları da şu anki uygulamadan o zamanki uygulamaya dönmek istiyor.

Yani şu anki uygulamaya göre; yaş haddi kaldırıldığı takdirde 5 bin 975’e kadar gidiyor, bu süre erkeklerde 20 yıl, kadınlarda 25 yıl. Bir önceki uygulamada ise sadece 20 ve 25 yıl ile 5 bin gün prim yeterli oluyordu. Yaş yine yoktu. Bu sebepten dolayı şu an Bütçe ve Planlama'ya gelen yasa teklifine göre; 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında bir şart koşuluyor, yaş haddi burada olmayacak. Yasa değerlendirilecek ve Resmi Gazete’de yayımlandığı gün itibarıyla yürürlüğe girecek” dedi.

'EMEKLİLİK İÇİN KOD 8 İLE ÇIKIŞ YAPILMALI'

Yılmaz, Emekli olmak için SGK'ya ilgili yazısı işveren tarafından iletilceğini belirterek, “İşten çıkışın da kod 8 dediğimiz emeklilik çıkışı ile yapması lazım. SGK'ya da bu kod ile bildirim yapılması gerekiyor. Daha sonra da EYT üzerinden emeklilik talebinde bulunabiliyor. Çalışırken emeklilik başvurusunu yapamazsınız. Buna mevzuatımız ve içinde bulunduğumuz sistem müsaade etmiyor. Bu sebepten dolayı önce kod 8 ile çıkış olacak, sonrasında da çalışan personel emekli olabilmek için SGK’ya ilgili yazısı işveren tarafından iletilecek” şeklinde açıklamada bulundu.

EYT'DE 10 GÜN DETAYI VE KOD 8 NE?

İşveren kıdem tazminatını bir yıl çalışmak kaydı ile çalışılan yıl itibarıyla her yıla bir brüt maaş şeklinde eklentileri de mevcutsa bunları ekleyerek emekli olacak kişiye vereceğini belirten Yılmaz, “Maaş artı, nakit olarak verilen yemek parası, yol parası, primler şeklinde hepsi toplanıyor. Çalışan kaç yıl çalıştıysa bununla çarpıp kıdem tazminatını alabiliyor. Bu nedenle kod 8 önemli.

Eğer kod 8 yerine farklı bir kod ile çıkış verilirse buradaki kıdem tazminatının yolunu kapatmış olabilirsiniz. Fakat emeklilik ile ilgili farklı bir kod ile çıkışı verseler bile her şekilde yine de emekli olunabilir ve kıdem tazminatı alınabilir. Burada önemli olan süre ve minimum prim günüdür. SSK’lılar için 5 bin ile 5 bin 975, Bağ-Kur'da zaten kıdem tazminatı yok, emekli sandığında da ikramiye adı altında kıdem tazminatına benzer bir ödenek veriliyor” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!