banner2

Ev sahipleri sonunda bunu da yaptı! Kiracıya komisyon + taşınma parası + 1 aylık kira sözü! Bu kadarına da pes

İstanbul'da evlerini 2-3 kat fiyat farkıyla kiralamak isteyen ev sahipleri, mevcut kiracılarına evlerini boşaltmaları için komisyon teklif etmeye başladı. Uzmanlar fahiş kira artışlarıyla ilgili kritik uyarılarda bulundu. İşte detaylar...

Ekonomi 28.03.2023, 11:18 28.03.2023, 11:45
Abone ol
Ev sahipleri sonunda bunu da yaptı! Kiracıya komisyon + taşınma parası + 1 aylık kira sözü! Bu kadarına da pes

Fahiş kira artışları deprem sonrası daha da artmış durumda. Evlerini 2-3 kat fiyat farkıyla kiraya vermek isteyen fırsatçı ev sahipleri akılalmaz yeni bir yönteme başvurdu.

EV SAHİPLERİ MEVCUT KİRACILARINA EVLERİNİ BOŞALTMALARI İÇİN PARA TEKLİF EDİYOR

İstanbul’da ev sahipleri, evlerini daha yüksek fiyattan kiralamak amacıyla mevcut kiracılarına evi boşaltmaları için para teklif etmeye başladı.

KİRA BEDELLERİNDE ÜST SINIR OLMALI 

Konuyla ilişkin kritik uyarılarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, kira bedellerinde alt sınırın olduğu gibi üst sınırın da olması gerektiğini belirtirken, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise kiracı ve ev sahibinin karşılıklı anlaşması durumunda hukuki açıdan sorun olmadığını ifade etti.

EV SAHİBİN AMACI O VERDİĞİ PARAYI BİRKAÇ AYDA YENİ KİRACIDAN ÇIKARTMAK

Türkiye’de konut açığı olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, “Bazı ev sahipleri kendi evinde 3 bin liraya oturan kiracıyı çıkaramayınca ‘yanındaki 10 bin liraya oturuyor, ben bunu çıkarayım’ diyor. ‘Ayda 7 bin lira ekstra para sağlarım’. Böyle bir kazancı da 12 ayda 140 bin lira olur. Orada belli bir miktar parayı kiracıya teklif ediyor. Ev sahibinin amacı o verdiği parayı birkaç ayda yeni kiracıdan çıkartmak” dedi.

15 BİN LİRA TAŞINMA PARASI TEKLİF ETTİ

Çekmeköy’de 4 yıldır oturduğu dairesini, ev sahibinin emlakçı aracılığıyla evi boşaltması için para teklif ettiğini söyleyen Emlakçı Hacı Karaduman, yaşadığı durumu şöyle anlattı:

Benim 4 yıldır oturduğum ev sahibim, 2023 Nisan’da zam yapması gerekirken 5 Ocak 2023 tarihinde beni aradı ve 2 bin 500 lira olan kiramı 4 bin lira olarak ödememi istedi. Ben de kabul ettim.

27 Ocak’ta ise ev sahibim tekrar aradı ve evi sattığını söyleyerek daireyi boşaltmamı istedi. ‘Nasıl boşaltayım, nereye gideyim’ diyerek karşı çıktım. Sonra ev sahibimin emlakçısı beni aradı, ona da evden çıkmayacağımı söyledim. Daha sonra ise emlakçı 15 bin lira taşınma parası vereceğini söyleyerek evi boşaltmamı teklif etti. Bizi oyuna getireceklerdi, düşmedik onların oyununa. Ben kiramı ödemeye devam ettim. Bu sefer de ev sahibi tekrar mesaj atarak kirayı 5 bin lira olarak ödemeye devam etmemi söyledi. Evi alacak biri olursa satacağını da belirtti.

İKİ TARAF MUTABIK KALIYORSA SAKINCA YOK 

Son zamanlarda bu sorunla sık karşılaştıklarını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Daha önce de tek tük duyuyorduk veya başımıza geliyordu. Ev sahibi para teklif ediyordu. Ama son dönemde eski kiracıların ödediği bedelin çok düşük kalması, aynı evin yeni en az üç katı beş katı olması, ev sahiplerini kiracıyı tahliyeye zorluyor” dedi.

“Kabul etmeyene de işte ben ödeyeyim veya beş ay senden kira almayayım, üste şu kadar ödeme yapayım gibi teklifler de şu anda duyuyoruz” diyen Aşa, “Hatta emlakçıların başına bile geliyor bu. Kiracıda eğer bu konuda ılımlıysa veya o da kabulleniyorsa neticede bu bir anlaşma. Yani iki tarafın mutabık kalacağı bir anlaşma da hukuken de hiçbir sakınca yok. Kimse buna bir şey diyemez” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!