banner2

Ev sahibi olmak isteyenlere müjde! Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin kanun teklifi yasalaştı

Orta gelirli vatandaşlara yönelik yapılan konut imkanıyla ilgili Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin kanun teklifi, Meclis'te kabul edildi.

Ekonomi 25.01.2023, 19:48 25.01.2023, 20:11
Abone ol
Ev sahibi olmak isteyenlere müjde! Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin kanun teklifi yasalaştı

Orta gelirli vatandaşlara konut için düşük faizli kredi imkanı sağlayan 'Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi', TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 

YASAYLA PROGRAMIN GENEL ÇERÇEVESİ BELİRLENMİŞ OLDU 

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin 'Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, görüşerek kabul edildi.

Teklifle 'Yeni Konut Finansman Programı'nın genel çerçevesi belirleniyor. Buna göre, ilk üç yıldaki finansman taksit tutarının gerçek kişinin hane gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar miktar, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulacak ödenek tertibinden katkı olarak aktarılacak. Konut satış bedeli üzerinden yüzde 5 katkı payı yüklenicilerin hesabından veya finansman tutarından tahsil edilerek finansmanı sağlayan bankalarda geçici hesaplara aktarılacak.

CUMHURBAŞKANI SÜREYİ 31 ARALIK 2024'E KADAR UZATABİLİR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan,uygulamaya ve denetime ilişkin usul ve esasları belirlemeye, ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin diğer hususları belirlemeye yetkili kişi olacak. Konut finansmanları 31 Aralık 2023 tarihine kadar kullandırılabilecek ve Cumhurbaşkanı'nın bu süreyi 31 Aralık 2024'e kadar uzatmaya yetkisi bulunuyor. Ayrıca gerçek kişilerin konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla taksitlere katkı sağlanacak. Bu yöntem için Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir kamu bankası aracılığıyla ilgili bankalara nakit kaynak aktarılaca

ANAPARA 220 MİLYAR LİRAYI GEÇMEYECEK 

Bir yıl içerisinde katkı sağlanabilecek konut finansmanının toplam anapara tutarı 220 milyar lirayı geçemeyecek. Düzenlemeye göre, belirlenen kamu bankası, her ayın ilk 5 iş günü içerisinde, içinde bulunulan aya ilişkin toplam katkı tutarını bir icmal listesiyle bakanlığa bildirmesi gerekiyor. Bakanlık talep edilen katkı tutarını, bildirim yapılan ayın 15'ini takip eden ilk iş günü bankaya aktaracak. Bu katkının aktarım günü ile finansmana ilişkin taksit ödemeleri bankalarca aynı gün olarak belirlenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!