Yandex Metrica

Sitede Ara

Emeklilikte yaş sınırı değişti: 2000’Lİ YILLARDAN SONRA SİGORTALI İSENİZ… Emekli olmanız için sadece o şartı yerine getirin 

Emeklilikte yaş sınırı değişti: 2000’Lİ YILLARDAN SONRA SİGORTALI İSENİZ… Emekli olmanız için sadece o şartı yerine getirin 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) tartışmalarının ardından, gündemde yer alan konulardan birisi de kısmi emeklilik konusu oldu. Meclis'in açılmasıyla birlikte, yeni bir emeklilik reformu çalışması başlatılacak. 2000'li yıllardan sonra sigortalı olanlar için daha erken emeklilik seçenekleri sunulması planlanıyor. 

Ekonomi

05.02.2024, 10:34

Son dönemde EYT ile ilgili tartışmaların ardından kısmi emeklilik önemli bir konu haline gelmiştir. Meclis'in açılmasının ardından, yeni bir emeklilik reformu çalışması başlatılacak. Özellikle 2000'li yıllardan sonra sigortalı olanlar için erken emeklilik seçeneklerinin sunulması planlanıyor. EYT'den yararlanamayanlar için kısmi emeklilik seçeneği, 3600 gün prim ödeyerek emekliliklerini planlama imkanı sunmaktadır. Ancak yaş sınırlamaları ve diğer şartlar dikkate alınmalıdır.

EYT konusunda şartların değiştirilmesi talepleri ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede, kısmi emeklilikte yaş sınırlarının esnetilmesi veya prim ödeme koşullarının gözden geçirilmesi gündeme gelebilir. Ancak henüz bu konuda net bir düzenleme yapılmamıştır.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gözü kulağı bu haberde! Emekliye refah payı verilecek mi? Net açıklama geldi! SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gözü kulağı bu haberde! Emekliye refah... Haberi Görüntüle

KISMİ EMEKLİLİK ŞARTLARI

Kısmi emeklilik hakkından yararlanmak isteyenler için yaş sınırları önemli bir faktördür. EYT yasasının çıkış tarihinden önce 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kadınlar için 50 yaşında, erkekler için ise 55 yaşında emekli olabiliyorlardı. Ancak 2014 yılından itibaren kadınlar için emeklilik yaşı 58'e, erkekler için ise 60'a kademeli olarak yükseltildi.

Bağ-Kur'lular için yapılacak emeklilik reformunda da önemli düzenlemeler bekleniyor. Prim gün şartı 9000'den 7200'e çekilecek ve küçük esnaf, çiftçiler ve anneler gibi geniş bir kitle daha az primle emekli olabilecek. Kısmi emeklilikte yaş sınırları ve prim gün sayıları gibi şartlar da değişebilir. Örneğin, Bağ-Kur'lular için 5400 prim günüyle yaşa takılmadan kısmi emeklilik imkanı sunulması düşünülüyor. 

EYT'li olan ancak 9000 prim gününü tamamlayamayan erkek esnafa da bu düzenleme sayesinde erken emeklilik yolu açılacak. 

Ayrıca, kadınlara emeklilik için yaş ve prim desteği verileceği ve ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin bir kısmının devlet tarafından karşılanacağı belirtiliyor. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading