banner2

Emekli maaşlarına rekor zam geliyor! Uzman isim kuruşu kuruşuna açıkladı: Zam sonrası emekli maaşları kaç lira olacak?

Milyonlarca emekli vatandaş Temmuz ayından itibaren geçerli olacak emekli maaşlarına yönelik araştırmalarını sürdürürken SGK uzmanı kuruşu kuruşuna yeni emekli maaşını hesapladı.

Ekonomi 07.06.2023, 22:47
Abone ol
Emekli maaşlarına rekor zam geliyor! Uzman isim kuruşu kuruşuna açıkladı: Zam sonrası emekli maaşları kaç lira olacak?

Emekli maaşı ne kadar olacak, sorusu milyonlarca emekli ana gündem maddelerinden biri oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden önce maaş zammı müjdesinin ardından emekli maaşı ne kadar olacak sorusu sıkça arama motorlarında araştırılıyor. İşte yeni emekli maaşı ile ilgili merak edilen gelişmeler... 

Yeni dönemde emekli maaşlarının ne kadar olacağı sorusu SGK uzmanlarının da gündem maddelerinden biri haline geldi. Özellikle vatandaşlardan sıkça bu soruları alan SGK uzmanları emekli maaşlarını kuruşu kuruşuna hesapladı. İşte emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı... 

SGK UZMANI HESAPLADI

Emekli maaşlarının Temmuz ayından itibaren alacağı zam merak edilirken bir yandan da 6 aylık enflasyon verileri merak edilerek araştırılıyor. Öte yandan SGK uzmanları emekliyi yakından ilgilendiren açıklamalarını sürdürüyor. Temmuz ayında ortaya çıkacak 6 aylık enflasyonla birlikte net maaş zammı oranları ortaya çıkacak. Ama bunun yanı sıra memura verilen zam da emekli maaşlarında belirleyici olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesinde yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının Temmuz ayından itibaren 22.000 TL olacağını duyurmuştu. En düşük memur maaşı 11.848 liradan 22 bin TL'ye yükselecek. Yani neredeyse % 90 oranında bir zam yapılmış olacak. Emekli maaş zammı ile ilgili yaşanan yeni gelişmeler sonrasında SGK başuzmanı İsa Karakaş’ta yapılacak olan zamları değerlendirdi. Emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz döneminde Yılda iki kez zam yapıldığını hatırlatan Karakaş, sadece enflasyon oranlarının değil refah payının da ekleneceğini dile getirdi. Emekli maaşlarının Temmuz ayından itibaren geçerli olması bekleniyor. 

EMEKLİ MAAŞINDA 15.000 TL BEKLENTİSİ

Karakaş, enflasyon ve seçimlerden önce verilen vaatler üzerinden yaptığı hesapla emekli maaşına beklenen zam oranını açıkladı. Bu sebeple Memurlara yapılan %80 oranındaki zammına değinen Karakaş, en düşük emekli maaşının da bu oranda güncellenmesini maaş dengesi sağlanması açısından önemli olduğunu vurguladı. Karakaş’a göre en düşük memur emeklisi maaşı Temmuz ayından itibaren 15.000 TL'nin üstüne çıkacak. SSK ve bağ-kur emeklisinde ise durum biraz daha farklı olacak. SSK ve bağ-kur emeklisinin maaş artışı enflasyon ve refah payına bağlı. Ancak kamu işçilerine yapılan %45 oranındaki zam SSK ve bağ-kur emeklisi maaşlarını da etkileyebilir. Emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarının kısa sürede açıklanması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!