banner2

Doğalgaz yardımı başvurusu başladı mı, şartları neler? Doğalgaz Tüketim Desteği ne kadar, nasıl başvurulur?

Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz yardımı fatura desteği gündeme geldi. Vatandaşlar Doğalgaz yardımının nasıl yapılacağını araştırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık geçtiğimiz günlerde destek müjdesini vermişti. Peki Doğalgaz yardımına nereden başvurulur, şartlar neler? Doğalgaz Tüketim Desteği ne kadar veriliyor? İşte detaylar...

Ekonomi 13.09.2022, 00:35 13.09.2022, 00:36
Abone ol
Doğalgaz yardımı başvurusu başladı mı, şartları neler? Doğalgaz Tüketim Desteği ne kadar, nasıl başvurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz günlerde vatandaşlara doğagaz desteği müjdesi vermişti. Yaz aylarının bitmesi ve soğuk havaların başlamasıyla birlikte Bakan Yanık, Doğalgaz Tüketim Desteğinde kış dönemi başvurularının başladığını duyurdu. Vatandaşlar Doğalgaz desteğine başvuru nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı şartları neler? sorularına yanıt arıyor. İşte 2022 Doğalgaz Tüketim Desteği hakkında detaylar...

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz Tüketim Destek Programı kapsamında verilen yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar, sistem üzerinden 'Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti' ekranına tıklayarak bilgilerini doldurup başvuru yapabiliyor.

Önceki dönemde kiracılar destek başvurusu yapamıyordu. Bakan Yanık, kiracıların da destek kapsamına alındığını duyurdu. Yanık, "Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek." dedi.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

- Başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması

- e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması

- Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması

- İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması

- Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi

DOĞALGAZ YARDIMI NE KADAR VERİLİYOR?

Doğalgaz Tüketim Desteği, ısıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlenecek. Tutarın yıllık 450 TL ile 1.150 TL arasında değişeceği belirtildi. 

Başvuruları onaylandıktan sonra hak sahibi olan vatandaşlar, PTT'ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!