banner2

Bankalarda kredi çekmek isteyenler! Bundan sonra kredi vermek için sınırlandırma getirildi: Artık her şey değişti

Artan enflasyona karşı vatandaşlar çoğu zaman çözümü bankalardan ihtiyaç kredilerinde buluyor. Kredi başvuruları her geçen gün artmaya başladı. Buna karşın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihtiyaç kredisine yönelik örtülü üst sınır uygulamasına tutar sınırı getirdi. Gelen uygulama ile başvuru süreçleri ve bir çok prosedür değişti.

Ekonomi 19.03.2023, 21:50 19.03.2023, 22:24
Abone ol
Bankalarda kredi çekmek isteyenler! Bundan sonra kredi vermek için sınırlandırma getirildi: Artık her şey değişti

2023 yılı itibari ile vatandaşların bankalardan çektiği kredi başvuruları giderek arttı. Hız kesmeden devam eden kredi başvurularına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihtiyaç kredisine yönelik örtülü üst sınır uygulamasına tutar sınırı getirdiğini açıkladı. Ünlü ekonomist Murat Özsay yeni uygulama hakkında bilgi verdi. 

İHTİYAÇ KREDİSİNE SINIR! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankalara özel yeni bir yazı göndererek ihtiyaç kredilerine faiz üst sınırı getirdiğini açıkladı. Böylece araç ve konut kredileri haricinde verilecek ihtiyaç kredilerinde en yüksek aylık faiz 1.37 seviyesinde olacak, 70 bin lira kredinin altındakiler menkul kıymetler tesisinden muaf sayılacak. 

70 BİN TL LİMİT

Merkez Bankası ihtiyaç kredisi üst faiz sınırını değiştirerek uygulamaya 70 bin lira üst sınırı getirdiğini duyurdu. İhtiyaç kredilerinden faiz/kâr payı oranı Merkez Bankası’nca ilan edilen yıllık bileşik referans oranın 1.8 ile 2.0 (dâhil) katı arasında olanların birinci kademede yani yüzde 20 oranında, 2.0 katından yüksek olanların ise ikinci kademede yüzde 90 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

"BANKALARIN İŞTAHINI KIRMA YÖNÜNDE BİR ADIM"

Alınan kararın nasıl işleyeceği hakkında detaylı bilgilere veren ünlü Ekonomist Murat Özsoy, "Merkez Bankası’ndan ihtiyaç kredilerine getirilen yeni düzenlemeler, görünen tarafta ihtiyaç sahiplerine yönelik daha uygun faiz oranları sunulması şeklinde bir adım olabilir. Ancak görünmeyen yüzüyle perde arkasında aslında bu kredinin kullandırılmasında bankaların iştahını kırma yönünde atılmış bir adım. Yani her ne kadar politika faiz oranı aşağıya çekilse de aslında yönetmelikler ile ekonomi yönetimi bir yandan kredileri zorlaştırarak sıkı para politikası uygulamalarını devrede tutmaya çalışıyor." dedi.

"FAİZ ORANLARI YÜKSELTİLDİ"

Faiz oranlarının yükseldiğini ve bu konuda vatandaşlara önemli açıklamalarda bulunan Murat Özsoy, şu açıklamalarda bulundu; 

"Bankaların artık bu yeni düzenlemeden sonra ihtiyaç kredisi vermek konusunda daha az iştahlı olmalarının sebebi ise, mevduat ve kredi faizi arasında açılmış olan makas. Yani Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uygularken -ki şu sıralar yüzde 27, yüzde 28 seviyelerinde- diğer yanda menkul kıymet tesis etme kapsamına girmeden ihtiyaç kredisi vermek için yıllık yüzde 16.56 oranı uygulamak durumundalar. Böyle olduğu vakit de Bankalar zarar yazmak durumunda kalıyorlar. Dolayısıyla Bankalar da bir yanda zarar etmek mi yoksa diğer yanda menkul kıymet tesisi kapsamına girmek mi tercihine maruz kalmamak için en iyisi hiç ihtiyaç kredisi kullandırmamak dediler ve son birkaç gündür müşterilerin hiç tercih etmeyeceği çok yüksek faiz oranları tekliflerinde bulundular."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!