banner2

Bakan Nebati'den ihracat rakamlarına ilişkin açıklama: Rekor kırmayı Ocak ayında da sürdürdük

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı Twitter'dan ihracat rakamlarına ilişkin paylaşımda bulundu. Bakan Nebati "2022 yılının her ayında rekor kıran ihracatımız, bu eğilimini 2023 yılı Ocak ayında da sürdürdü" dedi.

Ekonomi 02.02.2023, 14:14
Abone ol
Bakan Nebati'den ihracat rakamlarına ilişkin açıklama: Rekor kırmayı Ocak ayında da sürdürdük

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu sabah saatlerinde ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracatın geçen yıl yakaladığı ivmeyi yılın ilk ayında devam ettirdiğini belirten Bakan Muş, "En yüksek ocak ayı ihracat değerine ulaşıldı. Ocak ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolara ulaşmıştır." dedi. Ocak ayında ithalat 33,7 milyar dolar olurken, bunun 5,1 milyar doları altın ithalatından kaynaklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı Twitter'dan ihracat rakamlarına ilişkin paylaşımda bulundu. 

''REKOR KIRAN İHRACATIMIZ BU EĞİLİMİNİ OCAK AYINDA DA SÜRDÜRDÜ''

Bakan Nebati yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''2022 yılının her ayında rekor kıran ihracatımız, bu eğilimini 2023 yılı Ocak ayında da sürdürdü. Küresel ekonomi ve ticaretteki zayıflamanın sürdüğü ve küresel finansal koşullarda sıkılaşmanın görüldüğü bir ortamda, 19,4 milyar dolarla en yüksek Ocak ayı ihracatı seviyesine ulaştık.

''İHRACATIMIZ 256 MİLYAR DOLARA ULAŞTI''

Yıllıklandırılmış ihracatımız da artışını sürdürerek 256 milyar dolara ulaşmıştır. Amacımız ihracat ve üretimimizin teknoloji ve tasarım yoğunluğunu artırarak küresel değer zincirlerinde yükselmektir. Buna yönelik olarak oluşturduğumuz kapsamlı politika çerçevesinin yanı sıra güçlü projelerle Türkiye Yüzyılı'na hazırız!''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!