banner2

750 bin kişi hala başvuru yapmadı! EYT'liler daha fazla maaş almak için bekleyebilir!

Milyonlarca vatandaşın yıllarca beklediği Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik için başvuru yapanların sayısı 1,5 milyonu geçti. Başvuru yapanların neredeyse yarısının aylık bağlama işlemleri bitti. Ancak 750 bin kişi hala EYT'ye başvuru yapmadı. Bu kişiler emekli olmayı tercih etmeyebilir. Ya da daha fazla prim ödeyerek daha fazla emekli maaşı almayı düşünüyor olabilirler Peki bu süreç nasıl işleyecek? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Ekonomi 31.03.2023, 09:39 31.03.2023, 09:51
Abone ol
750 bin kişi hala başvuru yapmadı! EYT'liler daha fazla maaş almak için bekleyebilir!

 Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinden ardından birçok kişiye emeklilik yolu açıldı. 

BAŞVURU SAYISI 1,5 MİLYONU GEÇTİ 

Düzenlemenin hayata geçmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik hakkına sahip oldu. Başvuru yapanların sayısı 1,5 milyonu aştı. Geriye kalan 750 bin kişi hala başvuru yapmadı. Peki bu süreç nasıl işleyecek?Ekonomist Muhammet Bayram bu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “23 yıllık hasret sona erdi ve EYT’liler ilk maaşlarını almayı bekliyor. Burada 2 milyon 250 bin vatandaşın ilk etapta emekli olacağı söylendi ama şu ana kadar 1.5 milyon vatandaşın emeklilik başvurusu yaptığını biliyoruz." 

"EMEKLİLİK BİR İSTİFADIR"

Yaklaşık 750 bin kişinin emeklilik başvurusu yapmadığını biliyoruz. Onlar çalışmaya devam edecek ya da kişisel sebeplerden dolayı emekli olmak istemeyen kişilerdir. Çünkü emeklilik bir istifadır. Eğer işveren tekrar işe almazsa EYT’li kişi orada çalışmaya devam edemez.

"EYT’LİLER İSTERLERSE BEKLEYEBİLİRLER"

Bu karşılıklı anlaşmaya bağlıdır. Kişiler o sebeple emekli olmayı tercih etmeyebilir. Ya da daha fazla prim ödeyerek daha fazla emekli maaşı almayı düşünüyor olabilirler. EYT’li vatandaşlar bu sebeplerden ötürü beklemeyi tercih edebilir.

KIDEM TAZMİNATINDA SÜREÇ NASIL İŞLİYOR? 

1-EYT'lilere kıdem tazminatı ödemeleri başladı mı, ne kadar kişiye kıdem tazminatı ödendi, size ulaşan bir rakam var mı? Kıdem tazminatında süreci anlatır mısınız?

Kıdem tazminatına ilişkin bankalar KGF destekli krediyi çıkarmaya başladı. İşverenler bu krediyi çekecekler, 12 ay ödemesiz, 60 ay vadeli düşük faizli bir şekilde bankaya geri ödemiş olacaklar. Böylelikle işverenler çalışanına bu tazminatı ödemiş olacak. Çalışanın burada hakkı korunmuş oluyor. Kıdem tazminatına ilişkin eğer işyerinden ayrıldıysa ve işveren bunu vermezse bir icra takibi başlatılarak faiz işletilmesine karar verilebilir. Bu şekilde kıdem tazminatının enflasyonist ortamda erimemesi için bir önlem de alınabilir.
Kıdem tazminatı ödemeleri kişinin emekli olmasıyla verilir, şu en henüz emeklilik gerçekleşmediği için kıdem tazminatı ödemeleri yapılmadı.

EMEKLİLİKTE PROMOSYON 

2-Emekli promosyonlarında bir güncelleme var mı? Bankalar promosyon ödemelerine başladı mı?

En düşük emekli maaşının 5500 liradan 7500 liraya çıkarılmasıyla birlikte bankalar adeta yarışa girdi. Vatandaşlarımız bununla alakalı banaklardan güncelleme isterse ek ücret alabilirler.Bazı bankaların ek bonus ve kampanyaları olabiliyor. Kişiler ya da daha önceki promosyon ödemelerini iptal ettirip yeni baştan bir anlaşma yapabilirler. Bankaların promosyon ödemeleri kişilerin emekli olmasıyla başar, şu anda promosyon ödemeleri henüz başlamadı.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!