banner2

25,26,27,28 yıl evli kalan kişiler EYT'ye gerek kalmadan emekli olacak! 5.500, 6.250, 7.650 TL maaş için detaylar açıklandı

Türkiye'de farklı şart ve durumlarda vatandaşlara emeklilik hakkı tanınıyor ve ilgili şartları taşıyan vatandaşlar herhangi bir yasal sınıra takılmadan emekli maaşını her ay bankamatiklerden alıyor. Peki, 25 yıl evli kalana emeklilik imkanı nedir, hangi durumlarda evli kalan vatandaşlara emeklilik hakkı verilir? 

Ekonomi 24.03.2023, 11:55 24.03.2023, 15:14
Abone ol
25,26,27,28 yıl evli kalan kişiler EYT'ye gerek kalmadan emekli olacak! 5.500, 6.250, 7.650 TL maaş için detaylar açıklandı

EYT ile birlikte emeklilikte 2,5 milyon kişiyi etkileyen bir düzenlenme yapılmış ve prim şartını karşılayan vatandaşlar yaşı kaç olursa olsun emeklilik imkanına kavuşmuştu. 

Ancak emeklilik imkanları sadece EYT yasası ile sınırlı kalmıyor. Bu kapsamda 25 yıl boyunca evli kalan ev hanımları da belirli şartların karşılanması durumunda emeklilik hakkını elde ediyor. Peki, bu hususta emeklilik hakkını kimler elde edebilir? Konuya ilişkin son dakika detayları...

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

İsteğe bağlı sigorta kapsamı özellikle ev hanımlarını emeklilik hayaline kavuşturan imkanlardan biridir ve şu şekilde işler:

İsteğe bağlı sigorta; 4A kapsamında olup 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan, herhangi bir şekilde mecburi olarak sigortalı olma zorunluluğu bulunmayanların kendi primlerini ödemesiyle sağlık hizmeti almayı ve emekli olma fırsatı sunar.

Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye'de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

İsteğe bağlı sigorta prim oranı, prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık % 32'sidir. Bunun % 20'si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12'si genel sağlık sigortası primidir. Buna göre 2023 yılı için; prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık asgari prim tutarı 3.202,56 TL'dir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA ŞARTLARI

-18 yaşını dolduran,

-5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan,

-Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar,

-Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye'de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük veya yaşlılık aylığı almayanlar, isteğe bağlı sigortalı olabilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!